Gästkrönika Roland PM Martinsson onsdagen den 23 november

Roland PM Martinsson: Hemmafruar – långt från cocktails och sportbilar

Krönikörer 2011-11-23 | Uppdaterad 2011-11-28

När Familjeliv.se frågade sina läsare om de kunde tänka sig att bli hemmafruar svarade omkring varannan positivt. Strunt i undersökningen, den var så klart starkt beroende av hemsidans urval av läsare.

Det intressanta var istället när statsminister Fredrik Reinfeldt kommenterade resultatet i Aktuellt och oroade sig över att de som svarat låtit sig luras av Hollywoodfruar. Dumskallarna förmodades uppenbarligen tro att livet som hemmafru typiskt framlevs vid bassängkanten med en dry martini i handen, alternativt i öppen sportbil på väg till någon chic boutique.

Tror statsministern inte mer om vanliga svenskar än att de förväxlar ett meningslöst TV-program med sin egen verklighet?

Häromveckan var jag på ett seminarium om feminism, där moderaternas partisekreterare Sofia Arkelsten var en av föredragshållarna. Den enda gången hennes röst greps av entusiasm var när hon konstaterade att någon vid namn Peggy i en amerikansk TV-serie som heter Mad Men tvingats lämna bort sitt barn för att kunna satsa på karriären. Serien utspelar sig i PR-branschen i New York i början av 1960-talet. På vilket sätt är det relevant för jämställdheten i Sverige idag?

Tramset är del av ett mönster. Många tycks tro att hemmafrun antingen är en lyxhustru eller en förtryckt skurmadam. De drar sina slutsatser efter att ha spanat ut över twitterlandskapet, tittat på amerikanska TV-serier och lyssnat på barnsliga debatter på P3 om tantens och hemmafruns ”återkomst” – som om frågan gällde skiftande trender i kjollängd.

Alla småbarnsföräldrar som befinner sig i en normal vardag vet att livet i hög grad domineras av praktiska och återkommande uppgifter utan särskild strålglans. Skillnaden mellan att lämna barnen på dagis eller stanna hemma och uppfostra dem själv är mindre än de tror.

Hemmafrun har inte de kaotiska och komprimerade timmarna vid dagislämning och orkar nog uppvisa mer tålamod timmarna kring middag och läggdags, men oavsett om man jobbar eller är hemma domineras vardagen av barnens aktiviteter: kalas, hämtningar och lämningar, läxor, instrument, vägledning, lekledare, etc.

Kort sagt, om man vill veta hur den genomsnittliga hemmafrun har det kan man titta på den genomsnittliga föräldern med barn på dagis och skruva ner tempot några snäpp, dra några självklara slutsatser. Utrymmet för eftermiddagscocktails är i båda fallen begränsat.

Framför allt är det ett hopplöst förlegat perspektiv att tänka på saken i termer av jämställdhet. Unga människor begriper det. I en undersökning som kom nyligen om stödet för tvångsdelad föräldraförsäkring var det i gruppen 20-25 år som flest tyckte att föräldrarna själva borde få bestämma över alla månaderna.

Samma grupp var den som värderade jämställdhet mellan könen högst. Kanske tittar de inte på samma TV-serier som statsministern och hans partisekreterare?

Roland Poirier Martinsson
chef för Timbro medieinstitut




Disqus

Gästkrönika torsdag 5 april Stig-Björn Ljunggren: Vägbommar eller kiosker?

Krönikörer [Uppdaterad 2012-04-10]


Läs mer


Ledarstick fredagen den 11 maj Hög pension – lågt förtroendekapital

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-05-11]

Även Stefan Löfven kritiserar nu Pär Nuder. Läs mer


huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

NATTDAGIS

Bör kommunerna tvingas införa nattis?

Visa resultat




Fotbollsstraffar - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad i dag 12:30]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffar ska tas bort?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [2012-05-23]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 



Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Victoria Ramalho
victoria.ramalho@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.