Gästkrönika fredag 12 mars Widar Andersson

Millimeterrättvisa till varje pris?

Krönikörer 2010-03-12 | Uppdaterad 2010-03-11

Jag är ingen vän av millimeterrättvisa. När millimeter blir huvudsaken är det lätt att de större perspektiven går förlorade.

Perspektiven går lätt förlorade när man tillämpar millimeterrättvisa, men där alla tänker lika blir inte mycket tänkt skriver Widar Andersson.

Förslag om kvoteringar av sådant som uttag av föräldraförsäkring och av ledamöter i bolagsstyrelser väcker intuitivt min tveksamhet. Å andra sidan har livet lärt mig att vara misstänksam mot mina känslor.

Drygt 80 procent av Sveriges kommuner leds av män. Alla LO-förbunds förhandlingsansvariga är män. Kvinnliga VD:ar för börsnoterade företag finns knappt. Styrelseproffsens skara är i stort sett manligt enkönad. Det går trögt för kvinnor att avancera på Moderaternas riksdagsvalsedlar.

Jag sträcker ut mig på analyssoffan för att låta mina negativa känslor inför könskvotering konfronteras med de hårda fakta jag nämner ovan. Jag kommer fram till att det som framförallt stör mig med kvoteringskraven är att de är så polerat politiskt korrekta. Kvinnor på ledande poster i näringsliv, politik och samhälle är viktigt. Det viktiga är dock inte att tillfredsställa jämställdhetspolitikens millimetermätare.

Luisa Delgado är VD för det amerikanska jätteföretaget Procter & Gambles verksamhet i Norden. Inkommen från Schweiz styr hon nu företaget från huvudkontoret i Frihamnen i Stockholm. Procter & Gamble har en mängd välkända varumärken ute i handeln. Gillette, Yes, Vicks och Duracell för att nu bara nämna några.

Varumärken i all ära. Det är Luisa Delgados passion för att supporta kvinnligt ledarskap som väcker mitt intresse. Allra intressantast är Delgados uppfattning om kvinnor som ett slags frontspringare för goda affärer och goda arbetsmiljöer. Kvinnliga chefers krav och behov är inte enbart bra för kvinnor. Kvinnor är bra för företagsamheten.

I ett brev berättar Luisa Delgado om sina erfarenheter. När P&G startade sin verksamhet i Norden räknade man först inte med att behöva sätta in särskilda stödprogram för kvinnliga ledare och chefer i företaget. Luisa Delgado skriver att hon var och är imponerad av bland annat föräldraförsäkringen och av den långa nordiska traditionen av strävan efter jämställdhet mellan könen.

Många av företagets unga chefsaspiranter rekryteras direkt från universitet och högskolor. Under de senaste åren har kvinnor utgjort ungefär hälften av alla nyrekryteringar till P&G i Sverige. Delgado märkte dock efter hand att man inte fick den tillväxt av kvinnliga ledare på höga nivåer som man hade förväntat sig.

Företagsledningen började därför arbeta mer målmedvetet med sådant som flexibel arbetstid, arbetsdelning och möjligheter att från och till arbeta från andra platser än kontoret. På ett mer företagskulturellt plan förändrades systemen för målstyrning och uppföljning liksom tonen och andan i företagets ledarskap.

Luisa Delgado skriver att ett exempel på hur kvinnor går före är krav på förändringar i företagets rörliga lönesättning/bonussystem. Kvinnorna på P&G var först med att indikera missnöje med vad som upplevdes som fyrkantiga och otydliga lönesystem. Det efterfrågades belöningssystem som var mer personliga och individuellt utvecklande.

Luisa Delgado är en av de mest erfarna kvinnliga företagsledarna på hög nivå i Europa. Hon är med i en rad internationella nätverk och ”round tables” som arbetar med att bereda väg för fler kvinnliga chefer och styrelseledamöter. Hennes drivkraft är främst affärsmässig. I mer eller mindre enkönade ledningsgrupper och styrelser finns stora risker för sumpade affärer och missförståelse av den otroligt sammansatta kundkrets som P&G har. Där alla tänker lika blir inte mycket tänkt, typ.

Luisa Delgado har en spännande historia att berätta. Med tanke på hur slipstätt det är i flera verksamheters ledningsrum så finns det många som borde ha anledning att lyssna på henne. Inte för att få varje millimeter på rätt plats. Utan för att få bättre fart på affärerna.

Widar Andersson
politisk redaktör, Folkbladet



Gästkrönika Nils Funcke fredagen den 10 februari Tyvärr – visst finns verklighetens Svinarp

Krönikörer [Uppdaterad 2012-02-09]

Svinarp finns. Inte bara i SVT:s satirprogram utan också i Grästorp. Läs mer


Gästkrönika Stig-Björn Ljunggren torsdagen den 9 februari Klagovisa över den dumma marknaden

Krönikörer [Uppdaterad 2012-02-08]

Marknaden har misslyckats, eller hur? Åtminstone låter det så på debatten just nu. Läs mer


Ledarstick fredagen den 10 februari Bara mätta elever orkar tänka smart

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-02-10]

Skolmaten står på debattmenyn i fler kommuner än Borås. Läs mer


Försteledare måndagen den 30 januari Visselblåsarna behövs

Ledare [Uppdaterad 2012-01-27]

Vid Göteborgs universitet bedrivs korruptionsforskning i världsklass. Läs mer


huvudnyheter just nu

Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om bilder med egna berättelser:

"Att publicera bilder med en egen berättelse är något dagspressen gör allt oftare. Bildjournalistiken är i kraftig utveckling".

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om pensionsåldrar:

"Av veckans reaktioner att döma finns en starkt rotad föreställning om vad som ska hända vid 65. Där går en gräns för när man inte längre betraktar sig, eller för den delen betraktas, som en del av arbetslivet".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om de hotade skolorna:

"Av reaktionerna på BT:s avslöjande igår att döma, torde den rödgröna styrande minoriteten få jobba riktigt hårt för att övertyga de föräldrar som kommer att drabbas av skolnedläggningarna om att den föreslagna lösningen är rimlig".

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.