Gästkrönika fredag 22 januari Nils Funcke

Demokratiskt självmord av rädsla för döden

Krönikörer 2010-01-22 | Uppdaterad 2010-01-21

Kriget mot terrorismen går vidare. Eller kanske mer korrekt: Kriget mot terrorismen går inget vidare.

De sista fångarna på Guantánamo kommer att flyttas hit där de blir kvar under en obestämd framtid.

Barack Obama anslog en ny ton som nyinstallerad president i USA. Terrorismen skulle bekämpas, men han sade också sig vilja ha dialog och nya allierade. För att visa sina intentioner förklarade han att Guantánamolägret på Kuba, där USA förnedrat och olagligen hållit omkring 600 misstänkta fängslade, skulle avvecklas senast den 22 januari 2010.

Precis som Guantánamolägret blivit en symbol för en terrorbekämpning som lämpat rättssäkerheten överbord skulle stängningen av lägret bli en symbol för den nye presidentens syn på att terror ska bekämpas inte bekrigas.

Men stängningen drar ut på tiden. Många av de fängslade kan inte sändas till sina hemländer vilket gäller i synnerhet dem från Jemen efter terrorhotet mot ett flygplan på väg till Chicago. Efter sprängningsförsöket har Obama skärpt säkerheten och tonläget och talar nu med samma retorik som den förre presidenten om kriget mot terrorismen. Självklart ska demokratin försvara sig mot personer som planerar dåd riktade mot samhällssystemet.

Men till stor del har detta försvar för demokratin gått ut över demokratiska värden. Demokratin begår självmord av rädsla för döden.

Det allvarliga med Guantánamo var och är inte själva stålburarna i ett främmande land utan att merparten av de fängslade fördes dit på mycket lösa grunder. De hölls fängslade år efter år utan att ställas inför rätta och utan att ens få veta vad de anklagades för.

Antalet personer i detta svarta hål av rättsosäkerhet var i september förra året 223. Antalet fängslade har under Obamas presidenttid minskat med något 20-tal och kvar finns idag omkring 200 fångar. Enligt USA:s försvarsminister Robert Gates ska 116 av dem släppas eller överlämnas till sina hemländer. En handfull kommer att ställas inför rätt och få sin sak prövad i domstol.

Kvar blir en restpost på 80-talet personer. De kommer att på obestämd tid förvaras i ett svart hål med namnet Thomson Correctional Center. Säkerhetsfängelset utanför Chicago blir det nya Guantánamo. Enligt Gates har presidenten inte för avsikt att frige några fångar i USA.

Detta är inte värdigt en rättsstat och frågan är hur USA:s högsta domstol kommer att ställa sig till förvaringen. De tvivelaktliga inslagen i kampen mot terrorismen har varit många. Nya långtgående lagar utan precision har drabbat hela grupper som känt sig utpekade.

Till del börjar rättsstaten korrigera sina egna misstag. Det gäller bland annat att personer som uppförts på terrorlistor rentvås. För bara någon vecka sedan friade EG-domstolen två personer som varit berövade möjligheten att försörja sig eftersom de misstänkts för att understödja terrorism.

Men samtidigt som denna rättsstatens självläkning pågår kommer ständigt nya lagar. Den svenska regeringen vill att riksdagen antar en lag som kriminaliserar den som i ett meddelande till allmänheten uppmanar eller annars söker förleda till terrorbrott.

Förslaget baserar sig på en konvention från Europarådet. Enligt konventionen omfattar kriminaliseringen inte bara sådana meddelanden som uppmanar till terrordåd utan även meddelanden som kan framkalla fara för att ett eller flera sådana brott kan tänkas begås.

Visserligen förklarar regeringen att betydande försiktighet ska iakttas vid bedömningen av huruvida uttryck för gillande och sympati kan anses innefatta en uppmaning till efterföljd. Men trots det inställer sig frågan var gränsen ska dras. Försök att förklara och förstå hur unga personer kan offra sitt liv för det de tror på, kan ju leda till terrordåd.

Vi har redan en terroristlag i Sverige som inkluderar understöd av terrorism. Det är tillräckligt. Sverige och övriga världen blir inte säkrare mot terrorismen för att vi får ytterligare luddiga lagar som uppfattas som riktade mot personer som redan känner sig berövade det "hope" de trodde att de skulle få del av.

Nils Funcke
journalist



Ledarkrönika torsdag 2 september Ge Borås en egen valdag!

Katarina Larsson, politisk redaktör [Uppdaterad i dag 09:22]

Vi älskar Borås! förkunnar Moderaterna i sitt kommunala handlingsprogram. Läs mer


Ledarkrönika onsdag 1 september Och så var det 1998...

Katarina Larsson, politisk redaktör [Uppdaterad i går 09:19]

Man kan säga vad man vill om Mona Sahlin, och det är det ju en hel del som gör i dessa dagar. Läs mer


huvudnyheter just nu

Kaffe bra för hjärtat

Mat och dryck [Uppdaterad i går 15:49]

Greppa kaffekoppen, koffeinister. Läs mer



Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24

Nyheter

Bara i BT i dag

• Borås: SÄS kan tvingas dra ner
• Borås: Byalag möttes i Sandared
• Mias mat: "Alla kan laga mat"
• Mark: Lantbrukare kräver ersättning för markintrång
• Tranemo: Ridlärare med många år i sadeln
• Sport: Proffsdrömmmen sprack för Johanna Källman: "Luften gick ur mig"
• Nöje – Hammar hälsar hem: "Hjärtat dunkar gult och blått"
• Kultur: Unga som vill ävenTyra
• I fokus: Lasse Larsson – golfspelande silversmed

Kontakta oss

Vill du tipsa oss om något vi borde skriva om eller har du några frågor?

Webben bt.se
bt.se@bt.se
Telefon: 033-70 00 791


Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Borås

Bli BT-fan på facebook

Förhandsglimtar, förfrågningar och tips. Nu finns Borås Tidning på facebook till både nytta och nöje. Nu över 700 fans!
Du måste vara medlem på Facebook för att kunna besöka BT:s sida.

Läsvärt

Håll koll på flyget på radarn

Undrar du vart planet som du sett däruppe egentligen är på väg? Här får du svaret.

Mest läst på bt.se


Mat och dryck

Vintips varje vecka på bt.se

Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.

Senaste blogginläggen

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Senaste nytt från tt

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.

Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.