Ledarkrönika tisdagen den 27 september

Petzäll har förverkat förtroendet - flera gånger om

Katarina Larsson 2011-09-27 | Uppdaterad 2011-09-27

Jag kommer att arbeta för minskad invandring, sade William Petzäll i den första kommentaren till BT efter valet, och tackade också alla i Borås som röstat på honom till riksdagen.

Sedan dess har det gått ett antal fyllor och löpsedelsbekännelser innan han i dag återigen skrevs ut från en behandling och via Expressen meddelade sin partiledare och andra att nu ska han bli politisk vilde. Han ska använda riksdagsmandatet till att arbeta för unga missbrukare.

Från det bör han hindras. Det är förvisso en angelägen fråga men Petzäll är en omöjlig riksdagsledamot. Eller borde åtminstone vara.

Problemet är att han, som alla riksdagsledamöter, sitter på ett personligt mandat. Det är han, inte partiet, väljare eller ledarskribenter, som bestämmer om han sitter kvar.

Det finns en poäng i det, partier ska inte kunna göra sig av med en folkvald hur som helst. Men så här i efterhand kan man ju tycka att den som skrev lagen borde ha petat in ett par undantag.

Till exempel ett om rätten att stoppa 23-åriga nybehandlade missbrukare utan omdöme som klamrar sig fast vid hög lön och bekvämt leverne. Som inte bryr sig ett skvatt om respekten för riksdagens status, som enligt uppgift inte drar sig för att sälja sin plats och som därtill inte kommer att få minsta inflytande.

Petzäll har förverkat sitt förtroende flera gånger om. Dessutom – vill Petzäll hjälpa unga missbrukare på riktigt, är riksdagen fel plats.

Det finns förvisso exempel på enskilda ledamöter som med tydlig agenda skapat opinion för sina hjärtefrågor. För dem har riksdagen varit en perfekt plattform. Men Petzäll saknar både erfarenhet och kompetens. Vem ska lyssna på honom? De 959 som personkryssade honom?

Knappast. Det var ju inte med dessa frågor för ögonen som de valde honom. Och de andra partiernas intresse för att hjälpa Petzäll till politisk framgång är noll.

Vad gäller övriga politiska följder skulle man kunna kalla Petzälls avhopp för ett plus för alliansen, eftersom all splittring av oppositionen ger fördel till det stabilare alternativet. Men det finns något olustigt i att föra sådana mandatteoretiska resonemang.

Precis som kommentarerna på Twitter förvisso är fyndiga men ändå svåra att ohejdat dra på munnen åt (t.ex: "Så William Petzäll har varit på behandlingshem och nyktrat till – då kommer beskedet att han lämnar Sverigedemokraterna. Fullt logiskt.")

Det politiska dramat om Petzäll har en svart ram av missbruk, pengahunger och dåligt omdöme.

Måtte Petzäll avgå. Både för riksdagens och sin egen skull.



Disqus

Ledarstick fredagen den 11 maj Hög pension – lågt förtroendekapital

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-05-11]

Även Stefan Löfven kritiserar nu Pär Nuder. Läs mer


Ledarstick fredagen den 10 februari Bara mätta elever orkar tänka smart

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-02-10]

Skolmaten står på debattmenyn i fler kommuner än Borås. Läs mer


Ledarstick fredagen den 11 maj Hög pension – lågt förtroendekapital

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-05-11]

Även Stefan Löfven kritiserar nu Pär Nuder. Läs mer


Ledarstick fredagen den 10 februari Bara mätta elever orkar tänka smart

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-02-10]

Skolmaten står på debattmenyn i fler kommuner än Borås. Läs mer


Ledarstick fredagen den 11 maj Hög pension – lågt förtroendekapital

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-05-11]

Även Stefan Löfven kritiserar nu Pär Nuder. Läs mer


huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

NATTDAGIS

Bör kommunerna tvingas införa nattis?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [2012-05-23]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Katarina Larsson,
politisk redaktör
Född 1963 i Göteborg. Bor i Borås. Politisk redaktör sedan 2003.
Skriver ledare och krönikor. Om det som händer i dagspolitiken – i fullmäktige, riksdagen och utanför landets gränser. Men också om det andra: utseendefixeringen, stressen och varför det är så svårt att leva jämställt.

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
Telefon: 033-700 07 22



Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Victoria Ramalho
victoria.ramalho@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.