Ledarkrönika torsdagen den 12 januari

Partikartorna avslöjar ett delat Sverige

Johan Söderström 2012-01-12 | Uppdaterad 2012-01-11

De historiska partimönstren håller i sig. Bryter man ned riksdagsvalet 2010 och undersöker var partierna är som starkast träder en traditionsenlig bild fram.

Kartorna över Sveriges politiska landskap presenterades i måndagens Dagens Nyheter. För första gången bryts valresultatet ner på distriktsnivå. De distrikt där partierna ligger över valresultatet för riket färgas mer eller mindre starkt i partiets särskilda färg beroende på styrka. De områden där man ligger på riksgenomsnittet eller under gapar ljust grått.

På kartan över Folkpartiet lyser det mörkt blått i det frisinnade norra Bohuslän, partiet är även ett utpräglat storstadsparti. Maud Olofssons småföretagarbygder i Västerbotten och historiskt starka centerfästen i glesbygd är grönfärgade. Jönköpings län är färgat mörkt lila, KD:s färg, liksom den nordligaste spetsen av Sverige där partiet samlade röster bland laestadianerna.

Den politiskt intresserade kan ägna åtskillig tid åt att detaljstudera de åtta partikartorna, jämföra partierna och undersöka överlappningar eller särskilda koncentrationer. Frågorna blir minst lika många som de enkla slutsatserna.

Ska man ge en grov men ända rättvis beskrivning håller det ändå väl att beskriva landet i termer av det röda Norrland och de moderata storstadslänen. Valen vinns i storstäderna, bland medelklassväljare med tillsvidareanställning. Den förklaringen räcker långt för att peka på de moderata framgångarna och Socialdemokraternas tillbakagång.

Strax efter valet 2010 kartlade Dagens Nyheter kommunalvalen. Här framträder det röda Norrland än tydligare. Endast fyra kommuner norr om Dalarna är borgerligt styrda.

Det förlorade Norrland borde fungera som en tankeväckare för regering, partistrateger och alliansens fotfolk. Att behålla regeringstaburetterna år 2010 var en bedrift. Partiordföranden Reinfeldt har visat att han kan vinna val och behålla makten. Men ett uppdelat Sverige strider mot regeringens ambition om att försöka få med hela Sverige.

Ministrarnas måndagsresor norr om Dalälven med möten med kvinnliga offentliganställda och företagare och Moderaternas lyssnande ute i verkligheten har inte givit önskad utdelning. Resorna handlar visserligen mer om att lyssna in problem och försöka svara med politiska lösningar än att sprida alliansens politik.

Likväl är det problematiskt när dominansen geografiskt sett är så tydlig för Socialdemokraterna och Vänsterpartiet i norr. Försöken till inbrytningar har på det stora och hela misslyckats. Detta skaver mot bilden av Moderaterna som det samhällsbärande partiet.

Risken är uppenbar att norra delen av Sverige känner sig utanför och att det uppfattas som att beslutsfattandet i Stockholm inte berör dem. Den känslan får grogrund av att regeringen saknar representanter som har sina bopålar norr om Stockholms län.

Alliansen kan givetvis fortsätta att vinna val genom att erövra storstäderna. Till skillnad från Norge har vi inget viktat system där en röst från glesbygden i norr väger tyngre än en röst avlämnad i Stockholms inre delar.

Men bakom hörnet väntar missnöje och en känsla av utanförskap.



Disqus

Ledarstick fredagen den 11 maj Hög pension – lågt förtroendekapital

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-05-11]

Även Stefan Löfven kritiserar nu Pär Nuder. Läs mer


huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

NATTDAGIS

Bör kommunerna tvingas införa nattis?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [2012-05-23]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Marks Gymnasieskolas studentbal

Bal [Uppdaterad 2012-05-23]

Bubbel, blåsor och vals. På sena eftermiddagen var det dags för Marks Gymnasieskolas studentbal. Nu kan du se balbilderna, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Tingsholmsgymnasiets studentbal

Bal [Uppdaterad 2012-05-23]

Bubbel, blåsor och vals. I kväll är det dags för Tingsholmsgymnasiets studentbal. Nu kan du följa balerna i bilder, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Johan Söderström

Jag föddes år 1969 i Karlstad norr om Vänern men bor numera i Borås. Efter långvariga universitetsstudier i Uppsala och Oslo började jag vikariera som ledarskribent, först vid Nya Wermlands-Tidningen och Smålandsposten och sedan på Borås Tidning sommaren 2006. Sedan januari 2007 är jag fast anställd på BT som ledarskribent. Jag skriver om såväl politik som samhällsfrågor – från kommunalt till internationellt – men är speciellt intresserad av utbildning, integration och Ryssland.

Johan Söderström
johan.soderstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 24



Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Erik Mattsson
erik.mattsson@bt.se
Telefon: 033-7000 792


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.