Krönika fredag 11 september

Het säkerhetszon i arktisk kyla

Johan Söderström 2009-09-11 | Uppdaterad 2009-09-11

Den västsvenske äventyraren Ola Skinnarmo upprepade häromdagen Adolf Erik Nordenskiölds 130 år gamla bedrift.


Ola Skinnarmo med besättning passerade nyligen Kap Deshnev, Euroasiens östligaste punkt. Segelbåten ?Explorer? bryter bildligen isen för en ny handelsrutt som kommer att få stora konsekvenser.

Med sin 18 meter långa segelbåt Explorer of Sweden passerade Skinnarmo med besättning Nordostpassagen vid den nordöstra spetsen av Ryssland efter en 6.000 sjömil lång seglats norr om Sibirien.

Farleden norr om Europa och Asien är sannerligen inte hårt trafikerad. Den arktiska isen har tidigare stoppat både äventyrare och handelsfartyg. Sakta men säkert kan det dock bli ändring på det. Klimatförändringarna gör att isen runt Nordpolen och Arktis smälter undan. Och detta kommer att få konsekvenser, både för internationell handel och ekonomi, för miljön och inte minst för säkerhetspolitiken i norra Europa.

Ett flertal handelsnationer ligger redan i startblocken för en möjlighet att radikalt förkorta sjövägen mellan Europa och Asien. Avståndet mellan världens näst största hamn, Rotterdam i Nederländerna, och Yokohama i Japan minskar exempelvis med 750 mil om varor transporteras den nordliga vägen.

Konsekvenserna av att bedriva sjöfart norr om Ryssland är därmed inte enbart negativa. De enorma vinsterna i avstånd beräknas medföra 40 procent mindre koldioxidutsläpp från fartygen.

Frågan är dock om minskade utsläpp uppväger riskerna av att frakta olja och gas genom den ytterst känsliga miljön i Ishavet. Minuskontot torde väga betydligt tyngre än vinsterna, särskilt med tanke på hur hårt ett omfattande oljeutsläpp skulle drabba den närmast orörda miljön.

Det minskade istäcket runt Nordpolen har betydelse även för utvinning och transport av olja och gas. Det beräknas att 25 procent av världens återstående olje- och gasfyndigheter finns under bottnen av Barents hav, det vill säga på norskt och ryskt territorium.

Att energi- och försvarspolitik hänger tätt samman har visat sig gång efter annan. Den ryska militärövningen Zapad – vars huvudsyfte var att försvara den kommande gasledningen Nord Stream – visar hur högt man från rysk sida värdesätter säkerheten runt sina energikällor.

Det är i och för sig inget konstigt med att en nation vill försvara sina energikällor mot angrepp från främmande makt, eller från terrorister. Men det behövs heller ingen större fantasi för att se att Norra ishavet kommer att bli ett område med stora intressekonflikter i framtiden. Den militära närvaron, främst från rysk sida kommer att öka. Det har vi redan sett prov på.

Detta påverkar även Sverige och borde ha betydelse för vår säkerhetspolitik då även Nordkalotten ingår i denna viktiga säkerhetspolitiska zon.

Vi ser nu en återgång till kalla kriget då det var prioriterat för Sovjetunionen att säkra utloppen från Östersjön och norr om Nordnorge. Eller, mer sannolikt, har denna prioritering aldrig försvunnit ur rysk försvarsplanering. Svensk försvars- och säkerhetspolitik borde rimligtvis anpassa sig till de nya förutsättningarna.



huvudnyheter just nu

TV: Badsäsongen är här - nu testas Boråssjöarnas badvatten

Borås [I dag 07:17]

Historiskt har vi bra vatten i Borås. Tittar man fyra år tillbaka står det utmärkt kvalitet” bakom alla de 21 sjöar som Borås stad ansvarar för.
En av dem som åker runt och fiskar upp vatten är Roger Johansson, utredningsassistent på miljöförvaltningen. I går satte testsäsongen igång med ett besök vid Almenäs badplats.

 


Nilsson: "Det är jag sämst på"

Elfsborg i allsvenskan [Uppdaterad i går 19:17]

I Avspark Elfsborg: Lasse Nilsson berättar om vem som tar snacket med tränarna, hur han resonerade under utlandskarriären och vad som är hans svaghet.

 


Tagga eller skicka in dina sommarbilder till oss!

Borås [Uppdaterad 2013-06-17]

Sol, bad och ledighet – sommaren är äntligen här. Och de närmsta månaderna får nästan ses som en högtid för fotograferandet. Vi vill att du mejlar eller taggar dina bästa bilder med #btsommar på Instagram.



Dagens fråga

 

Dagens fråga

Bör insynen i kungens ekonomi öka?

Visa resultat




Johan Söderström

Jag föddes år 1969 i Karlstad norr om Vänern men bor numera i Borås. Efter långvariga universitetsstudier i Uppsala och Oslo började jag vikariera som ledarskribent, först vid Nya Wermlands-Tidningen och Smålandsposten och sedan på Borås Tidning sommaren 2006. Sedan januari 2007 är jag fast anställd på BT som ledarskribent. Jag skriver om såväl politik som samhällsfrågor – från kommunalt till internationellt – men är speciellt intresserad av utbildning, integration och Ryssland.

Johan Söderström
johan.soderstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 24



Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Mikael Hermansson, ledarskribent
mikael.hermansson@bt.se
033 – 700 07 17
Ledarbloggen

Blogg

Välkomna till Ledarbloggen!

Ledarbloggen skrivs av BT:s ledarredaktion, som består av Katarina Larsson och Mikael Hermansson. Delta gärna i samtalet men försök att hålla en anständig ton och undvik personangrepp. Bloggen välkomnar alla och du får lov att vara anonym, men för det goda samtalets skull så tala gärna om vem du är som skriver. Du hittar de artiklar som vi publicerar på ledarsidan på bt.se/ledare.

Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Signe Oskarsson
signe.oskarsson@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Elfsborg i allsvenskan

Avspark Elfsborg – se succéprogrammet här!

Kevin Stuhr Ellegaard visar sin röststyrka, Johan Larsson träffar kameramannen med en hörna, Niklas Hult trodde att han skulle behöva lägga av. Se det och mycket mer i Avspark Elfsborg.

Bal

Bildfrossa från alla studentbaler i Sjuhärad

© Borås Tidning – tänk på att bilderna är skyddade enligt upphovsrättslagen och därför inte får användas utan fotografens medgivande.



Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om TV-serien Krigets unga hjärtan:

"Det dramaturgiska upplägget har en viss störande såpakaraktär, det ska medges, i skildrandet av de fem huvudpersonernas relationer. Men perspektivet är nytt: andra världskriget skildrat ur ”vanliga” tyskars ögon."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om prinsessan Madeleine:

"En god insats av en trendsättande prinsessa. Betydligt bättre än när hon synts framför kamerorna med cigarett i handen."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om proffsboxning:

"I många år har jag velat förbjuda herrarnas råa proffsboxning. Efter Frida Wallbergs allvarliga skada bör frågan vidgas. "

Lena Kvist, kulturchef

Om Coppolas The bling ring:

"En samtida spegel av Coppolakaramellen Marie Antoinette."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om Sommar i P 1

"Förra årets semester regnade bort. Jag var hundvakt åt en kompis. Tog långa promenader morgon, lunch och kväll genom Annelundsparken, fast det regnade mest hela tiden."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.