Försteledare lördagen den 7 juli

Hvad vilja Löfven?

Ledare 2012-07-07 | Uppdaterad 2012-07-06

Det är en socialdemokratisk ledare med viss vind i ryggen som talar i Almedalen idag. Förtroendet för Stefan Löfvén är enligt de senaste opinionsmätningarna högre än för hans föregångare. Det verkar finnas en nyfikenhet över vad han ska hitta på med sitt parti.

Den nye ledarens uppgift är dock inte lätt. Löfvén valdes inte som någon mittenkandidat för att ena Socialdemokraterna. Han tillsattes under kuppartade former, och som ordförande för IF Metall kom han från det yttersta högra hörnet av arbetarrörelsen.

I sin roll som partiledare måste Löfvén ta hänsyn till att det finns fler ingångar och fler perspektiv på Socialdemokraterna än han hade att göra som fackordföranden. Riksdagens största parti, som det ännu är, står splittrat i flera centrala frågor. Kärnkraft, vapenexport, friskolor och vinst i välfärd är några exempel.

Förmodligen finns det fortfarande tillräckligt mycket disciplin i rörelsen för att man ska kunna enas. Men för Löfvén gäller det att inte röra vid såren alltför mycket.

Därför måste man ikväll lyssna både till vad Löfvén säger och vad han inte säger. Kommer han att ta upp den viktiga kärnkraftsfrågan, eller kommer han att hoppa över den? Att inte väcka upprördhet i de egna leden är ännu så länge det viktigaste målet.

Men även om Löfvén stärker sin ställning som S-ledare krävs det ytterligare steg för att bli statsministerkandidat.

Enligt en färsk undersökning från SvD/Sifo vill 39 procent att Stefan Löfven blir statsminister. Samtidigt vill 46 procent att Reinfeldt sitter kvar. Löfvéns stöd motsvarar det som partiet har. Fredrik Reinfeldt däremot har större stöd än vad alliansen har som helhet.

I svensk politik räcker det inte längre att ha ett parti bakom sig för att bli statsminister. Man måste kunna leda koalitioner som kan bilda regeringsunderlag. Löfvén kommer att behöva ställa upp mot en allians som är sammansvetsad, van att regera och som dessutom gjort det med framgång. Opinionen som stödjer socialdemokraterna räcker inte för att ensam utgöra ett trovärdigt regeringsunderlag.

Löfvén kommer att vara tvungen att berätta för väljarna vem han tänker regera med.

Det innebär med största sannolikhet att han måste kvala in som statsministerkandidat för MP och V-väljarna. Därför kommer det också vara intressant att se hur dessa partier uppfattar kvällens tal.

Ledarredaktionen



BT:s riktlinjer för nätkommentarer:

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men…

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte personangrepp.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Och...

Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.

Disqus

huvudnyheter just nu

TV: Badsäsongen är här - nu testas Boråssjöarnas badvatten

Borås [I dag 07:17]

Historiskt har vi bra vatten i Borås. Tittar man fyra år tillbaka står det utmärkt kvalitet” bakom alla de 21 sjöar som Borås stad ansvarar för.
En av dem som åker runt och fiskar upp vatten är Roger Johansson, utredningsassistent på miljöförvaltningen. I går satte testsäsongen igång med ett besök vid Almenäs badplats.

 


Dagens fråga

 

Dagens fråga

Bör insynen i kungens ekonomi öka?

Visa resultat




Tagga eller skicka in dina sommarbilder till oss!

Borås [Uppdaterad 2013-06-17]

Sol, bad och ledighet – sommaren är äntligen här. Och de närmsta månaderna får nästan ses som en högtid för fotograferandet. Vi vill att du mejlar eller taggar dina bästa bilder med #btsommar på Instagram.



Nilsson: "Det är jag sämst på"

Elfsborg i allsvenskan [Uppdaterad i går 19:17]

I Avspark Elfsborg: Lasse Nilsson berättar om vem som tar snacket med tränarna, hur han resonerade under utlandskarriären och vad som är hans svaghet.

 


Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Mikael Hermansson, ledarskribent
mikael.hermansson@bt.se
033 – 700 07 17
Ledarbloggen


Blogg

Välkomna till Ledarbloggen!

Ledarbloggen skrivs av BT:s ledarredaktion, som består av Katarina Larsson och Mikael Hermansson. Delta gärna i samtalet men försök att hålla en anständig ton och undvik personangrepp. Bloggen välkomnar alla och du får lov att vara anonym, men för det goda samtalets skull så tala gärna om vem du är som skriver. Du hittar de artiklar som vi publicerar på ledarsidan på bt.se/ledare.

Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Signe Oskarsson
signe.oskarsson@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Elfsborg i allsvenskan

Avspark Elfsborg – se succéprogrammet här!

Kevin Stuhr Ellegaard visar sin röststyrka, Johan Larsson träffar kameramannen med en hörna, Niklas Hult trodde att han skulle behöva lägga av. Se det och mycket mer i Avspark Elfsborg.

Bal

Bildfrossa från alla studentbaler i Sjuhärad

© Borås Tidning – tänk på att bilderna är skyddade enligt upphovsrättslagen och därför inte får användas utan fotografens medgivande.



Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om TV-serien Krigets unga hjärtan:

"Det dramaturgiska upplägget har en viss störande såpakaraktär, det ska medges, i skildrandet av de fem huvudpersonernas relationer. Men perspektivet är nytt: andra världskriget skildrat ur ”vanliga” tyskars ögon."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om prinsessan Madeleine:

"En god insats av en trendsättande prinsessa. Betydligt bättre än när hon synts framför kamerorna med cigarett i handen."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om proffsboxning:

"I många år har jag velat förbjuda herrarnas råa proffsboxning. Efter Frida Wallbergs allvarliga skada bör frågan vidgas. "

Lena Kvist, kulturchef

Om Coppolas The bling ring:

"En samtida spegel av Coppolakaramellen Marie Antoinette."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om Sommar i P 1

"Förra årets semester regnade bort. Jag var hundvakt åt en kompis. Tog långa promenader morgon, lunch och kväll genom Annelundsparken, fast det regnade mest hela tiden."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.