Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Ledare 2012-04-16 | Uppdaterad 2012-04-13
Moderaterna har förändrats på riktigt. Det är en av de bärande slutsatserna i Anders Pihlblads nya bok Ett partis uppgång och fall (Natur & Kultur). I boken tecknas ett lättillgängligt porträtt av det kanske viktigaste politiska skeendet de senaste decennierna.
Att Moderaterna förmådde överge en världsbild som få kände igen sig i till förmån för en som verkligen resonerade med folk, är den enskilt viktigaste orsaken till framgångarna. Det är en läxa som just nu främst är aktuell för ett helt annat parti.
Socialdemokraterna firar under Stefan Löfvens ledning visserligen oerhörda framgångar i opinionen. Men det gjorde Mona Sahlin också och det kommer att krävas mer än brist på uttalanden för att behålla väljarna i valet 2014.
En kraftigt bidragande orsak till de socialdemokratiska förlusterna på senare år är just att de så envetet hållit fast vid en världsbild som inte överensstämmer med den som väljarna kan se och uppleva. När Sahlin förklarade att Moderaterna är ett parti för miljonärer var det uttalandet utan klangbotten och förde mest tankarna till när det senast upplevdes så, det vill säga på 1990-talet. En tidsperiod som Sahlin skulle ha mått bra av att inte referera till alltför ofta.
Samma sak var det med Juholt och om inte Stefan Löfven passar sig kommer samma sak att hända igen. För visst måste det vara lockande att säga att borgarna har rivit ner välfärden när ett privat äldreboende inte fungerat. Men nästa vecka kommer samma sak att hända i ett kommunalt dito.
Ett av Moderaternas tidigare problem var att de envist hävdade att Sverige inte fungerade, att något var allvarligt fel. Detta trots att det för de flesta var uppenbart att Sverige var om inte perfekt så i varje fall funktionsdugligt.
Oppositionen måste inse att Sverige fungerar och även medge det öppet. Först då kan vi komma någonstans i fråga om politisk utmaning. Det är en kontroversiell uppgift och det kommer att knorras rejält på många håll i landet, men det är nödvändigt. Vi har en bra regering och den förtjänar en livsduglig opposition.
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men…
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte personangrepp.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.
Och...
Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Signe Oskarsson
signe.oskarsson@bt.se
Telefon: 033-700 07 86