Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Ledare 2012-02-14 | Uppdaterad 2012-02-13
Håkan Juholt gav svenskan nyordet Juholtare. Är Stefan Löfven på väg att berika språket med uttrycket ”Löfveneffekt”?
En opinionsmätning gör inget nyord. Och om man därtill lägger den sedvanliga försiktigheten med vilken man bör läsa varje mätning, ska man förstås akta sig innan man drar slutsatsen att Stefan Löfven är mannen bakom den ökning på 2,4 procentenheter som S får enligt siffrorna från United Minds.
Icke desto mindre är det en remarkabel förändring. De 26 procent som S nu får är sett i ett längre perspektiv siffror som skulle bedömas som katastrofala. Men jämfört med läget under Håkan Juholt är det en rejäl upphämtning. Fallet har inte bara hejdats, kurvan har tvärvänt. De glada, eller kanske lättade, utropen från partiet är lätta att förstå.
Mätningen avslutades före Löfvens framträdande i söndagskvällens Agenda, där han gav sin första större intervju. En enstaka intervju är lika lite som en enstaka mätning något att bygga ett stabilare omdöme på. Men där blev än tydligare att med Löfven har S en ledare som är allt Juholt inte var.
I ett annat sammanhang hade Löfven kunnat kritiseras för att vara alltför försiktig, men med Juholts yvigheter i nära minne är det nog fler som omfamnar den försiktigheten än irriterar sig på den.
Även Vänsterpartiet går starkt framåt. Partiet får 9,2 procent vilket är den högsta siffran sedan United Minds började med sina mätningar. Om man till den lägger Miljöpartiets notering på 10,5 hamnar de rödgröna på 45,7, jämfört med alliansens 46,3.
Men frågan är hur relevant det är att presentera de rödgröna som ett block. En Sjöstedteffekt ger lika lite som en Löfveneffekt eller en Fridolineffekt ett stabilt regeringsalternativ.
Dessutom – innan man räknar samman siffror bör man ännu en gång tänka på hur fort det kan svänga. Och kanske minnas en mätning från United Minds som kom i mars förra året. Där ökade S med 2,2 procentenheter till 27,8 procent.
Intressant med den mätningen var att delar av den gjordes efter att nomineringen av Håkan Juholt blivit känd. Det fick siffrorna att ta ett rejält skutt uppåt. Telegrammet presenterades med rubriken: Juholt-effekt ger S skjuts.
Språkrådet gör nog klokt i att avvakta innan eventuella opinionseffekter skrivs in i nyordslistan.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Erik Mattsson
erik.mattsson@bt.se
Telefon: 033-7000 792