Försteledare fredagen den 10 februari

En tragedi utan synligt slut

Ledare 2012-02-10 | Uppdaterad 2012-02-09

I går greppade den grekiska koalitionsregeringen tag om nästa räddningspaket.

Efter nattmanglingar kunde finansminister Evangelos Venizelos presentera ett åtgärdspaket som senare godtogs av trojkan EU, ECB och IMF. Nu krävs godkännande från samtliga involverade långivare för att Grekland ska kunna kvittera ut ytterligare 130 miljarder euro. Först väntar dock en maratondebatt i parlamentet och en två dygn lång strejk. Det återstår alltså en lång väg att vandra innan ens denna deletapp kan räknas hem.

Det är knappast folkets kärlek som möter de hårt pressade ledare som med kniven mot strupen försöker undvika ruinens brant. Det grekiska samhället slits i stycken av massdemonstrationer, upplopp och tårgas.

De två ledande fackförbund som nu tar ut sina anställda till strejk har två miljoner medlemmar. Oron inte bara för nya våldsamma sammanstötningar utan en kollaps för hela samhällsapparaten sprider sig. Det finns en underliggande misstro och osäkerhet om det någonsin kommer att bli bättre. Välutbildade och ungdomar lämnar landet i brist på framtidstro.

De styrande beter sig inte heller särskilt statsmannamässigt när de spelar på folkets missnöje samtidigt som de försöker visa sig ansvarsfulla inför långivarna. Dubbelspelet förlänger och försvårar en redan smärtsam process. Löfteskarusellen fortsätter även i detta kritiska tillstånd.

Landet befinner sig i en nedåtgående spiral. När löner justeras ned och arbeten försvinner från det offentliga minskar skatteintäkterna. Grekerna får mindre att handla för vilket tvingar butiker och restauranger att slå igen. Så får staten in ännu mindre pengar. Centralt för krisen är en illa fungerande skattemyndighet som förväntas fungera som ett klockverk.

Det gör den inte. Vänskapskorruptionen är utbredd i alla delar av förvaltningen. Bestickning är vanligt förekommande. Det saknas en överblick över det offentligas alla tentakler.

Det råder även brist på någon sorts kollektiv insikt i att om vi arbetar på, betalar in skatt och undviker korruption så kan det bli bättre om några år. Statsskulden på 160 procent av BNP och ett budgetunderskott på nio procent mer än antyder vilken enorm uppförsbacke landet står inför.

Frånvaron av struktur, konsensus och en ordentlig färdplan gör den ännu brantare.

Ledarredaktionen





Disqus

Ledarstick fredagen den 11 maj Hög pension – lågt förtroendekapital

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-05-11]

Även Stefan Löfven kritiserar nu Pär Nuder. Läs mer


huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

NATTDAGIS

Bör kommunerna tvingas införa nattis?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [2012-05-23]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Marks Gymnasieskolas studentbal

Bal [Uppdaterad 2012-05-23]

Bubbel, blåsor och vals. På sena eftermiddagen var det dags för Marks Gymnasieskolas studentbal. Nu kan du se balbilderna, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Tingsholmsgymnasiets studentbal

Bal [Uppdaterad 2012-05-23]

Bubbel, blåsor och vals. I kväll är det dags för Tingsholmsgymnasiets studentbal. Nu kan du följa balerna i bilder, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Erik Mattsson
erik.mattsson@bt.se
Telefon: 033-7000 792


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.