Försteledare onsdag 19 maj

En dålig investering

Ledare 2010-05-19 | Uppdaterad 2010-05-19

Att införa investeringsstöd och subventioner är ett vanligt sätt för regeringar att visa handlingskraft.

Ett hus ur ett miljonprogramsområde i Brandbergen utanför Stockholm. Förr eller senare krävs omfattande och klimatsmarta renoveringar av miljonprogrammet. Statliga energiinvesteringar kan dock lätt snedvrida konkurrensen.

Motiven är alltid goda, såsom mindre koldioxidutsläpp, fler jobb och inte minst ökad tillväxt. Men att utforma stöd som inte kostar mer än de smakar är lättare sagt än gjort.

Miljöpolitiken har det senaste decenniet varit nedlusat av subventioner vars mål varit att trygga energiförsörjningen, minska beroendet av olja och på sikt fasa ut kärnkraften.

I det senaste numret av tidskriften Ekonomisk Debatt (3/2010) väljer fil. dr. Thomas Broberg, docent Eva Samakovlis och ekonom Johanna Forslund att titta närmare på ett av dessa, Stödet till energiinvesteringar i offentliga lokaler (Offrot) vars mål var att få ned energianvändningen i bostäder och minska utsläppet av växthusgaser.

Forskarna dömer ut Offrot på flera plan. Det var inte kostnadseffektivt, det saknades generella beräkningsmodeller och stödet var väldigt dyrt att administrera. Slutnotan landade på två miljarder kronor under åren 2005–2009.

Offrot var bara ett i raden av stöd som införts eller administrerats under regeringarna Persson och regeringen Reinfeldt. Tolv miljarder kronor har investerats i fem sorters investeringsstöd sedan 1998 och samtliga får hård kritik av forskarna.

Med tanke på Miljöpartiets tal om grön tillväxt är det exempelvis värt att ta fasta på slutsatsen att investeringsstödens långsiktiga påverkan på sysselsättningen är liten.

Regeringen Reinfeldt tog bort Klimatinvesteringsprogrammet (Klimp) med ena handen och införde Hållbara städer med den andra. Den rödgröna oppositionen kommer att återinföra Klimp vid ett regeringsskifte. Tron på investeringsstöd verkar vara stark på båda sidor blockgränsen.

Frågan är i vilken mån regeringen tar till sig forskningsrönen eller om det anses viktigare att göra något, även om det blir dyrt och ineffektivt. Kanske väljer man bara att lyssna när slutsatserna passar in i den egna självbilden? Exempelvis pekar ignorerandet av det egna Globaliseringsrådet i den riktningen.

De penningslukande åtgärderna drabbar i sista hand medborgarna. Skattemedel, som kunde ha använts till vård, skola, omsorg eller bättre vägar, närmast slösas bort.

Miljarder kronor betalas ut varje år i tillväxtåtgärder på lokal, regional och statlig nivå utan ordentlig uppföljning och utvärdering av hur många arbetstillfällen som skapas.

Miljöpolitiken är inte det värsta området, men det som varit mest trendriktigt de senaste åren. Politikerna borde bli bättre på att lyssna till forskarna.

Ledarredaktionen



Försteledare måndagen den 30 januari Visselblåsarna behövs

Ledare [Uppdaterad 2012-01-27]

Vid Göteborgs universitet bedrivs korruptionsforskning i världsklass. Läs mer


huvudnyheter just nu

En minskning som väger tungt

Bukbloggen [Uppdaterad i dag 12:42]

"Tanken med projektet är inte att trimma kroppen för att bli snygg".



Mest gnäll över mobil och bredband

Nyheter [I går 12:55]

Svenskarna klagade något mindre på telefoni och bredband 2011 jämfört mot året före. Läs mer

 

KLAGOMÅL

Brukar du vara missnöjd med din mobiltelefon eller ditt bredband?

Visa resultat




Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du något vi borde skriva om? Kontakta mig direkt!

Annsofie Andersson
annsofie.andersson@bt.se
Telefon: 033-7000 792


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om Ajvide Lindqvists nya pjäs :

"Ajvide Lindqvist ser till att hålla intresset uppe oavbrutet. Det är en halsbrytande föreställning."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om vett och etikett:

"Det går inte att stövla in i vår gemensamt finansierade välfärd och bete sig hur som helst."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om vinster i välfärden:

"Däremot finns det en samsyn från vänster till höger, att välfärden ska vara gemensamt finansierad via skattsedeln."

Lena Kvist

Om författaren som kändis:

"Det har skett en förskjutning: det är inte den som litteraturkritikerna tycker skriver de bästa romanerna som blir känd, utan den som gör sig bäst i tv."

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om Strömquist-recensionen:

Det hade inte kommit på tal att man skulle skriva att de manliga serietecknarna Mats Jonsson eller Martin Kellerman visst hade lite ”kåtsug” i blicken på sina författarbilder.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.