Försteledare lördagen den 4 augusti

Centern går vilse på Pride

Ledare 2012-08-04 | Uppdaterad 2012-08-06

Centerns strävan att framstå som ett liberalt storstadsalternativ snarare än ett traditionellt landsbygdsparti ledde igår partiledare Annie Lööf in på villovägar.

Att Pride-veckan kan leda till ogenomtänkta utspel är inget nytt. Partierna drivs av en vilja att framstå som så toleranta som möjligt. Att stämplas som homofob betyder att man förpassas ut ur den föreställda gemenskapen. Frestelsen att sända upp en politisk testballong är därmed stor.

Men frågan om vem som ska ha rätt att ge blod lämpar sig synnerligen illa för populism. År 2010 avskaffade Socialstyrelsen förbudet mot att homosexuella ska få ge blod. Beslutet fick skarp kritik både från läkemedelsindustrin, Läkemedelsverket och från blodgivarnas organisation Svenska blodalliansen.

Socialstyrelsens godkännande innehöll dock en karens. Det måste ha gått minst ett år sedan den senaste sexuella aktiviteten innan det är fritt fram att ge blod.

Centerledaren Annie Lööf menar att den ettåriga karantänen är diskriminerande mot homosexuella och att den därmed bör tas bort. Lööf hade sannolikt inte räknat med den kritik man fick från Förbundet för HBT-personers rättigheter, RFSL, snarare beröm för sin tolerans och vidsynthet.

Enligt Socialstyrelsen är dock förekomsten av hiv-viruset 50 gånger högre i gruppen män som har sex med män. RFSL menar att det är 80 gånger vanligare. I sammanhanget är det även värt att nämna att det tar över tre månader från smittotillfället innan det syns i test. Om karensen togs bort skulle de snabbtester som alltid görs ändå inte vara tillförlitliga.

Centern borde kanske ha tagit del av dessa siffror. Det finns ett ständigt behov av blod och blodgivare men säkerheten och kontrollen måste betyda allt.

Den som ligger på operationsbordet ska inte behöva hysa minsta tvivel om att blodpåsarna inte är smittade. Omsorgen om patienten måste alltid vara i centrum.

Det finns ingen anledning att tro att Centern tycker annorlunda. Men om deras förslag skulle bli verklighet så skulle det likväl öka riskerna betydligt. Förslaget om slopande av karens för homosexuella lär inte samla många poäng hos Centerns traditionella väljare i lands- och glesbygd. Partiet gör bästy i att glömma det så snart som möjligt.

Ledarredaktionen



BT:s riktlinjer för nätkommentarer:

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men…

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte personangrepp.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Och...

Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.

Disqus

huvudnyheter just nu

Dagens fråga

 

Dagens fråga

Hur ofta handlar du på loppis?

Visa resultat




Avspark Elfsborg: Därför räcker Larsson upp handen vid hörnor

Elfsborg i allsvenskan [Uppdaterad i går 18:18]

Fredrik Sandgren och Göran Lohne diskuterar förlusten borta mot Helsingborg, Jörgen Lennartsson ser fram emot matchen mot BP och Johan Larsson försöker skruva den som Beckham.

 


Snart dags för studentbalerna!

Bal [Uppdaterad i går 15:35]

Bubbel, blåsor och vals – studentbalernas tid är här. Precis som tidigare kan du följa balerna i realtid via datorn, surfplattan eller mobilen här på bt.se.
Och även i år har du möjlighet att beställa dina favoritbilder direkt hem till dig – hur enkelt som helst.
På söndag drar vi igång med Herrljunga!


Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Mikael Hermansson, ledarskribent
mikael.hermansson@bt.se
033 – 700 07 17
Ledarbloggen


Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Signe Oskarsson
signe.oskarsson@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om bilder av Gud:

"Att avbilda Jesus har i tvåtusen år varit komplicerat och väckt känslor"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om arbetslinjen:

"Bara trams, sade Peter Löberg (S) i radions P1."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om Elfsborgs förlust mot Helsingborg:

"Med allsvenskans sista förlustnolla sprucken ändras läget i toppen. Nu har Helsingborg sex poängs försprång till mästarna."

Lena Kvist, kulturchef

Om Munros noveller:

"Livet brinner. Alice Munro vet. Om du inte mött henne än är det dags att ändra på den saken."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Man blir häpen över hur välkomponerat allting är. Och åter igen: stolt. Att vi lyckas göra ett sådant här stort evenemang så fantastiskt bra."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.