BT:s politiske redaktör: Pinsamt, Borås!

Ledare 2008-04-01 | Uppdaterad 2008-04-01

"Det är en fjäder i hatten för Borås och stärker ytterligare vårt renommé som arrangemangsort,” sade kommunalrådet Morgan Hjalmarsson stolt i det pressmeddelande som kommunen skickade ut i oktober 2006.

Då var det klart att Borås blir en av fyra gruppspelsorter för U21-EM 2009 och kommunen solade sig närmast uppspelt i fotbollsglansen. Sällan blir kommunledningar så sportintresserade som när den egna kommunen får stå som värd för internationella gäster.

Nu är det april 2008 och Borås vrider sig i pinsamma plågor. Ty som BT kunde berätta i går har kommunen sjabblat och inte läst/förstått/förankrat det avtal man skrivit under.

Uefa ställer krav på det som kallas Clean Arena, ett omfattande regelverk som bland annat innebär att de sponsorer som är knutna till Uefa ska synas. Den bilden får inte störas av att det finns konkurrerande märken på arenan. Därför måste hamburgerrestaurangen Max stänga under de aktuella junidagarna för att inte konkurrera med McDonald’s, som är en av huvudsponsorerna.

Att Max högeligen protesterar mot det är helt förståeligt. De har allt att vinna i form av högt skadestånd och folkets sympatier. Och man kan även som vanlig kommuninvånare ha synpunkter på det sätt som ett fotbollsevenemang tillåts påverka en stad och det lokala näringslivet. Det finns en gräns när en kommun måste förstå att man har medborgarna som uppdragsgivare, inte pengastinna idrottsarrangörer.

Men den diskussionen får man ta innan man skriver på ett avtal, inte efter. Och med tanke på det rent ut sagt taffliga sätt som kommunen hanterat det hela, kan man fråga sig om Borås är för litet för att hantera arrangemang som det nästa sommar.

Idrottsmässigt finns förutsättningarna, Borås Arena ska bland annat få naturgräs ovanpå konstgräset, men det ska till kommunal kompetens också och den är uppenbarligen mer svårfunnen.

U21-EM drar igång den 15 juni nästa sommar. Stora idrottsevenemang kan ge goda effekter för den arrangerade staden. Nationellt har alliansregeringen, redan i regeringsförklaringen 2006, slagit fast: ”Sverige ska aktivt verka för att få fler stora internationella idrottsevenemang till vårt land.”

Men då krävs också att det finns kommuner som vet vilka avtal man skriver under annars blir det till att förbli på nivån med lokala fotbollscuper. Med korvförsäljning förstås.

Ledarredaktionen



Kommentarer

  • Helt makalöst

    Hur fasen skulle det se ut om ICA var huvudsponsor på Stockholms stadion och tvingade Stockholm att stänga alla andra matkedjor under evenemangsveckan? För fasen, använd hjärnan och rätta till fadäsen omedelbart. Om McDonalds är måna om sitt så skulle de själva gå in och fixa detta. Dålig publicitet annars.


  • Politiker?

    Var det inte nån som misstänkte redan vid Pinoccio-incidenten att det inte stod rätt till i kommunhuset?

    "Det är en fjäder i hatten för Borås och stärker ytterligare vårt renommé som arrangemangsort,?

    Än en gång skrattar övriga Sverige åt Boråsarnas dåliga smak och inkompetens. Politikernas smak och inkompetens alltså...


  • Sparka idioterna

    Det är väll bara att sparka alla inkompetenta idioter i stadshuset


  • Stoppa UEFAs småpåvar

    Problemet är att så många i sin religiöst fanatiska dyrkan av fotboll tillåter UEFA att ha dessa absurda regler om sponsorexklusivitet.
    Självklart borde flera aktörer sätta ned foten och förklara för UEFA att deras "Clear Arena"-policy är icke önskvärd. Tyvärr är jag rädd att för många är så föblindade av fotbollen att de inte ser UEFAs antidemokratiska ideer som problematiska.


  • Vem är förvånad!!

    Vem är förvånad?? När det ansvariga kommunalrådet heter Morgan Hjalmarsson(fp) så kan inget förvåna. Frågan är om denne politiker överhuvutdtaget är läskunnig. Att han själv skulle kunna författa ett sådant dokument för att sedan skriva under detsamma är otroligt. Men att han borde lära sig läsa, innan han skriver under något, är en annan sak. Man kan inte skylla på författaren av nämnda dokument men väl på den av politikerna som skrivit under detsamma. Detta är inte pinsamt för stadens invånare, men nog pinsamt för dess styre!! Som, till syvende och sist, är valt av folket i staden. Som vi "kindbor" säger. När hövet ä domt får kröppen lida.


Försteledare måndagen den 30 januari Visselblåsarna behövs

Ledare [Uppdaterad 2012-01-27]

Vid Göteborgs universitet bedrivs korruptionsforskning i världsklass. Läs mer


huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

Motion

Hur ofta motionerar du?

Visa resultat




Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om Kinas styrelseskick:

"Är detta början på en nedmontering av demokratin som idé? Är demokratin för långsam för att fungera i en allt mer accelererande global ekonomi?"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om familjepolitik:

"Ta en bild på ett gulligt barn, sätt dit orden 'barn behöver tid' och vips har det blivit en affisch som kan klistras upp på vilken valstuga som helst."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om mötet med Breivik:

"Plötsligt står vi öga mot öga med en terrorist, en massmördare."

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.