Nämdö i Stockholms skärgård.

Världsfotografens blågula smultronställen

Resor 2008-10-17

Sverige är fantastiskt! Den världsberömde fotografen Mattias Klum vänder nu sin lins mot vårt eget land och avslöjar fascinerande resmål – som är okända för många.

FAKTA

Kort om Mattias Klum
Ålder: 40 år
Familj: Fru Monika (vd i företaget) och två barn.
Företag: Mattias Klum AB med nio anställda och kontor i Uppsala.
Yrke: Fotograf och filmare på heltid sedan 1985.
Viktigast i livet: Familjen, vännerna och en god miljö.
Blir mest glad för: Människans förmåga att ställa saker tillrätta. Mest ledsen över: När människor inte ser sin egen kraft att förändra, att göra skillnad.
Oanad talang: Är en hyfsad funktrummis.
Vad är lycka? Att få vakna hemma hos mina barn (eftersom jag är bortrest så mycket?).
Moralisk fundering: Hur kan jag gå ut och äta fina middagar på restaurang, när barnen som sytt våra kläder svälter?
Läser nu: Charles Darwins självbiografi.
Hemsida: www.klum.se

Efter att ha fotograferat djur, natur och kultur över hela världen i 20 år fokuserar Mattias Klum nu på att upptäcka spännande platser i Sverige. I det nya projektet Expedition Sverige – som han själv ligger bakom – ska han göra långfilm och en interaktiv webbportal där människor runtom i landet kan lägga upp sina egna bilder och tipsa på favoritställen i Sverige. För här finns utflyktsmål som många gånger kan mäta sig med mer berömda platser utomlands, menar Mattias Klum.

Kur mot hemmablindhet
– Jag hoppas att det blir en sorts kur mot hemmablindheten. Jag vill inspirera människor till att upptäcka läckra platser i sin närhet, säger han.
Två decennier av månads- och årslånga expeditioner till bland annat Malaysia, Indien och Brasilien, där Mattias Klum fotograferat allt från kungskobror och lejon till hotade kulturer, har lett till berömda reportage i natur- och kulturtidskriften National Geographic.

Men nu, med två små barn hemma utanför Uppsala, lockar det spännande och intressanta som finns i Sverige.
– En disig gryning vid trädet hemma på tomten eller en blåsippa i trädgården kan bjuda på fascinerande upplevelser!

Många favoriter
Om du ska avslöja några svenska guldkorn som är relativt enkla att resa till – vilka blir det då?
– Oj det finns så många… Jag vill slå ett slag för platser man kan stanna till vid i vardagen, ställen som man vanligtvis åker förbi. Det gäller att njuta mer i stunden av allt vackert som finns omkring oss.
– Burängarna i Dalarna, den lilla sjön Fagertärn i Tiveden i Närke, Falsterbo i Skåne, Stora Sjöfallets nationalpark i Lappland och Fiby urskog utanför Uppsala tillhör definitivt mina favoriter.

Andreas Strömberg
TT Spektra

Dansk iris på stranden i Falsterbo, Skåne.

Burängarna utanför Ludvika i Dalarna.



Hornuggla i Fiby urskog utanför Uppsala.

Röd näckros och humla vid sjön Fagertärn i Tiveden, Närke.

Havsörn i Nämdö, Stockholms skärgård.




huvudnyheter just nu

Mark uppvaktar inte Victoria

Mark [Uppdaterad i dag 11:45]

Marks kommun kommer inte att uppvakta kronprinsessan Victoria och hennes gemål. Läs mer

 

Uppvaktning på prinsessbröllopet

Är det rätt av Mark att avstå från att ge en gåva till Victoria på bröllopsdagen?

Visa resultat





Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Läsvärt

Victorias och Daniels förlovning – hela bilagan

Här finns hela BT:s bilaga om prinsessförlovningen i pdf-format.

Nyheter

Bara i BT i dag

• Nya Söndag: Maten färdas 50 mil och fyra dagar innan den når omsorgen i Borås
• Borås: Scrapbookfantaster fyllde Åhaga
• Borås: Succé för bröllopsmässan i Gustav Adolfs kyrka
• Näringsliv: Nytt samarbete i bemanningsbranschen i Sjuhärad
• Mark: Boende ska själva pynta Hedboområdet i Skene
• Tranemo: Hopp om ny affär i Grimsås
• Sport: Fyra sidor om Elfsborgs allsvenska premiär
• BT-buketten: Margareta Wass på ortopeden - chefen som personalen älskar
• Nöje: Joel Sjöö sågar Billy Corgans och Jessica Simpsons gemensamma musikprojekt
• Kultur: De egensinniga som stod upp mot Hitler - essä om general Hammerstein
• I fokus: Daniel Henning är yngst i stiftsfullmäktige

Mat och dryck

Vintips varje vecka på bt.se

Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.

Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Mest läst på bt.se


Senaste blogginläggen

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Senaste nytt från tt

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.

Elfsborg i allsvenskan

Följ ditt lag i Allsvenskan

Jämför lagen, ha koll på tabellerna och se vem som leder skytteligan.