Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Resor 2010-05-27 | Uppdaterad 2010-05-31
Flera bussbolag som erbjudit resor till kronprinsessan Victorias bröllop har ställt in dem.
Intresset från resenärerna har varit för dåligt.
Exempelvis satsade Ramkvilla buss i Småland på att skicka tre bussar till bröllopsfestligheterna, uppger Göteborgs-Posten.
– Men intresset var så dåligt att vi var tvungna att ställa in, säger resesäljaren Carola Fingalsson till tidningen.
Sven Carlssons trafik i Gnosjö hade räknat med att skicka fyra bussar. Men det blir bara en.
Flera andra bussbolag som GP talat med vittnar om samma sak.
Men det finns även bolag som ser en relativt stor efterfrågan till det kungliga bröllopet. Trestad Buss i Uddevalla skickar tre bussar till storstaden.
Även SJ märker av det svaga intresset för resor till Stockholm inför kronprinsessans bröllop. Satsningen på de så kallade Bröllopstågen har inte gett de bokningar som man hoppats på. Bröllopstågen avgår från tre orter i Sverige – Göteborg, Malmö och Falun.
– I Falun är det stendött, säger Katarina Vinell från SJ Event.
Även tåget från Malmö har färre bokningar än beräknat. Endast Göteborgståget ligger bra till, där hoppas man kunna fylla alla de 300 platserna. På torsdagen bjuder SJ på kaffe och kaka i Göteborg för att locka fler att boka biljetter.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Erik Mattsson
erik.mattsson@bt.se
Telefon: 033-7000 792