Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Prinsessbröllopet 2010-06-16 | Uppdaterad 2010-06-16
Närmare 250 miljoner tv-tittare har ögonen riktade mot händelserna i Stockholm på lördag. Då får det bara inte gå snett med tv-sändningarna.
– Jag känner mig rätt trygg. Vi har gjort allt för att gardera oss på det tekniska området. Det finns bara ett orosmoln – och det kan vi inte göra så mycket åt – det är vädret, säger Lars Bjälkeskog.
Han håller i trådarna för sändningarna från den kungliga bröllopsfesten – SVT:s hittills största satsning.
– Såväl vi som tittarna vill uppleva Stockholm i sin vackraste sommarskrud med sol och vackert väder, så att bröllopsparet kan åka i kortegen under bar himmel utan att behöva krypa in under skydd för regn och rusk, säger Bjälkeskog.
SVT räknar med att sändningarna från den kungliga bröllopsfesten kommer att ses av 200–250 miljoner tittare.
– Det är mycket svårt att uppskatta hur många som kommer att se någon del av sändningarna. Vi vet att ett 20–tal länder i Europa sänder delar av händelserna direkt.
Ett tiotal internationella tv-bolag har egna team på plats.
SVT och TV 4 har under senare år samarbetat vid många stora evenemang, men TV 4 får denna högtidsdag nöja sig med 15 minuters direktsändning från bröllopet.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Erik Mattsson
erik.mattsson@bt.se
Telefon: 033-7000 792