Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Prinsessbröllopet 2010-06-19 | Uppdaterad 2010-06-19
Republikaner från Sverige och flera andra europeiska länder känner vind i seglen. I Stockholm bildade de på lördagen en internationell allians och laddade för fest.
Bara något hundratal meter från Storkyrkan i Gamla stan grundade svenska Republikanska föreningen och dess motsvarigheter i monarkierna Norge, Danmark, Storbritannien, Belgien, Nederländerna och Spanien ett nätverk – Alliansen för europeiska republikanska rörelser.
Organisationerna samlar republikaner från både höger och vänster men är politiskt obundna, säger de själva.
– Det är en styrka att kunna visa att vi har samma idéer i monarkierna i Europa. Vi kan få många idéer av varandra, säger Peter Althin, kristdemokrat och ordförande i den svenska föreningen.
Republikanerna anser sig också ha anledning att fira. De är övertygade om att uppmärksamheten kring kronprinsessbröllopet har gagnat deras sak.
Hur många medlemmar har ni nu?
– Vad är klockan? säger Althin. Bara i går fick vi 100 nya medlemmar. När jag blev ordförande i november hade vi 3 000. I går var det 6 735.
Föreningens generalsekreterare Mona Broshammar tycker att den mediala uppmärksamheten kring bröllopet har varit så hejdlöst monarkistisk att det har retat många människor.
– Jag tror att medierna har kramat ihjäl monarkin, säger hon.
På kvällen ordnar föreningen fest, lämpligt nog på en restaurang vid namn Republik. Musikerna Timbuktu, Mikael Wiehe och Andreas Grega framträder och komikern Anna-Lena Brundin är konferencier.
– Det är en fest med spets, inte mot bröllopet, men för republik. Det är viktigt att påpeka, säger Althin.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Erik Mattsson
erik.mattsson@bt.se
Telefon: 033-7000 792