Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Mat och dryck 2010-04-07 | Uppdaterad 2010-04-07
Konditoriet En liten smula i Norrtälje (finns även i Åre) är världsberömt i hela Sverige.
Hjärtat, hjärnan och konditorn själv, Therese Baalack (f d Wikström), är känd för sina vackra och delikata bakverk. Nu kommer en ny samling syndigt läckra recept i boken Tårtor och bakelser (Natur & Kultur), med allt från eleganta moussetårtor till smarriga cheesecakes.
Banancheesecake med rostade hasselnötter
16 bitar
"Botten och fyllning kan göras i god tid och förvaras i frysen, men toppingen och nötterna läggs på samma dag som cheesecaken ska serveras."
Pajbotten:
200 g digestivekex
75 g smör
Fyllning:
5 gelatinblad
5 dl vispgrädde
6 äggulor
3 1/4 dl florsocker
1/2 dl färskpressad citronsaft
500 g färskost (cream cheese)
100 g mosad banan
Glasyr:
1 gelatinblad
1/2 dl färskpressad citronsaft
50 g mosad banan
Garnering:
100 g hackade rostade hasselnötter
Pajbotten: Krossa kexen och smält smöret. Blanda ihop och tryck ut smulorna hårt till en jämn botten i en form med löstagbar kant, ca 26 cm i diameter. Grädda i mitten av ugnen på 175 grader ca 5 minuter. Låt svalna.
Fyllning: Blötlägg gelatinbladen i kallt vatten. Vispa grädden lätt. Vispa äggulor och socker lätt och luftigt ca 5 minuter. Lyft upp gelatinbladen utan att krama ur dem och smält dem på låg effekt i mikron tillsammans med citronsaften. Rör färskosten till en kräm och blanda försiktigt ihop alla ingredienserna till en luftig smet och häll den på bottnen. Ställ in i frysen och låt stå i minst 2 timmar.
Glasyr: Blötlägg gelatinet i kallt vatten. Lyft ur gelatinbladet utan att krama ur det och smält på låg effekt i mikron tillsammans med citronsaften. Blanda med bananmoset.
Häll glasyren på den frysta tårtan och låt stå i kyl ca 2 timmar. Dekorera med hackade rostade nötter.
"Världsberömt i hela Sverige?"
Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.
Bengt I Johansson
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Erik Mattsson
erik.mattsson@bt.se
Telefon: 033-7000 792