Djärv transhistoria blir omistlig

Teater 2012-04-02 | Uppdaterad 2012-04-02

Nog är de älskansvärda dessa åldrade fjollor med sina härjade ansikten, lösfeta kroppar och blånande sladdriga lår. Men älskade blev de aldrig, deras liv utspelades i jakt på en kuk att suga i pissoarer och utanför kaserner i en dimmig och rå östblocksgrå stad i Polen.


FAKTA

Uppsättning: Lubiewo – Kärleksön av Lucas Svensson efter Michal Witkowskis roman.
Regi: Ronnie Hallgren
Medverkande: Björn Kjellman, Sven-Åke Gustavsson, Lars Väringer, Eivin Dahlgren, Kjell Wilhelmsen, Anna Bjelkerud, Fredrik Evers m fl
Plats: Göteborgs stadsteater

Runt Patricia och Lucretia, Björn Kjellman och Sven-Åke Gustavsson, rör sig döda vänner från förr bland den nya tidens slicka gaygrabbar, oklanderligt renhjärtade i sin kamp för erkännande och rättigheter.
Det var en märkvärdig boksuccé när Michal Witkowski i Lubiewo. Kärleksön för fyra år sedan lät äldre homosexuella män berätta om sina liv, hur de längtade tillbaka till de mörka åren då den polska realsocialismen upprätthöll sin förbenade diktatur stödd på sovjetiska bajonetter. Lucas Svensson har gjort om boken till pjäs och ställt dess spermakletiga tragik på scenen – och så bra det har blivit. Det äckliga och motbjudande romantiseras inte, det är ingen transvestitostalgi utan den ursprungliga mänskliga driften att känna igen sig i sitt eget liv som ställs fram på scenen, mellan betongtunga portar och pelare och bastanta bänkar.

Det finns ju ett dokumentärt drag i den här historien och ibland går det i dagen genom att en del som borde kunnat gestaltas blir återberättat. Någon gång blir en scen lite för utdragen när dess berättigande endast ligger i det homosexuella temat, smygbögen med fågelkikare på stranden kunde fått lite mindre tid på sig, även om den gosse han bespejar är skön och patetiken i hans livslögn stor.

Det som inte berättas finns inte heter det i pjäsen, och det är ungefär där, en grad ifrån den existentiella nollpunkten, man hittar drivkraften hos pjäsens gamla herrar, de visar att de levat och levt ut, och gjort det i en tid och i ett samhälle som var förutsägbart och statiskt. Konsumtionssamhällets frihet innebär för dem endast valfrihetens förtryck, ingenting är sig likt och till och med den polske påven har blivit tysk.

Det underliga, ja ett riktigt mirakel, är hur tragedins centrala inslag, medkänslan, väcks av dessa trasiga gestalter i sina slafsiga klänningar, halvhöga klackar och krigstidsbruna yllekappor. Det prudentliga kladdandet med krämer och salvor när Kjell Wilhelmsen kokett sitter på stranden med blusen i knut över den imposanta magen väcker den ömhet man kan känna inför det alldeles hopplösa sista försöket att bedra sig själv. Lars Väringer kryper runt scenen och letar och letar efter sina tappade tyska löständer och runt dem vandrar som en stilla skugga Oskar Humlebo-Motoboy, märkligt androgyn i sin gängliga manlighet. Hans musik väver sig in i handlingen i sorgset sugande diskant.

Eivin Dahlgrens aidssjuka Jessie är ett förkroppsligat ångestskri och Ulf Rönnerstrands råskinn älskas till döds som hämnd för mordet han begick på raggningsexperten Roma i Johan Karlbergs stöddiga gestalt.

Att sätta upp denna mycket speciella pjäs är ett djärvt drag av Göteborg stadsteater. Så ska det se ut, så blir teater angelägen, ja, omistlig.

Christian Swalander



BT:s riktlinjer för nätkommentarer:

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men…

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte personangrepp.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Och...

Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.

Disqus

Komplext och mångbottnat

Christian Swalander ser Det intelligenta homot... växa till något enastående

Teater [Uppdaterad 2013-04-08]

Så oväntat denna torra och kalla vår: ett blommande körsbärsträd. Läs mer


Ska du till ESC i Malmö?

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2013-05-07]

Nästa vecka börjar Eurovion Song Contest. BT bevakar, och vill gärna komma i kontakt med dig som ska jobba som volontär, eller är ett fan som ska till tävlingarna i Malmö. Mejla oss!


Angående Peter Grönborgs recension av Ett hav av Kaspar Hausrar i BT En teatpjäs som söker konflikter

Kultur&Nöje [2013-05-04]

Vad är teater? Är det ett rum för kontemplation och eftertanke? Läs mer


Springsteen på Friends Arena

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2013-05-04]



huvudnyheter just nu

Avspark Elfsborg: Här prickar Johan Larsson kameramannen

Sport [I dag 08:55]

Fredrik Sandgren och Göran Lohne diskuterar förlusten borta mot Helsingborg. Jörgen Lennartsson ser med tillförsikt fram mot matchen mot Brommapojkarna och Johan Larsson försöker skruva den som Beckham.

 


Dagens fråga

 

Dagens fråga

Bör en folkomröstning hållas om trängselskatten i Göteborg?

Visa resultat




Fyra miljoner skäl att fira

Borås [Uppdaterad i dag 08:56]

Med vin, snittar och små bakelser firades de 59 föreningar som fick bidrag från Sparbanksstiftelsen i Sjuhärad. I går hölls utdelningen på Stadsteatern. Totalt delades fyra miljoner kronor ut i kategorierna idrott, kultur, näringsliv, utbildning och forskning.



Förödelse efter tornadon

Nyheter [Uppdaterad i går 21:54]

Minst 24 personer omkom och hela bostadsområden jämnades med marken vid gårdagens tornado i Oklahoma. Foto: Scanpix.



Kultur & Nöje

Lena Kvist är chef för avdelningen Kultur & Nöje.

Lena Kvist
lena.kvist@bt.se
Telefon: 033-700 07 19



Mest läst på kultur och nöje


Lena Kvist, kulturchef

Om Munros noveller:

"Livet brinner. Alice Munro vet. Om du inte mött henne än är det dags att ändra på den saken."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Man blir häpen över hur välkomponerat allting är. Och åter igen: stolt. Att vi lyckas göra ett sådant här stort evenemang så fantastiskt bra."

Kultur&Nöje

Kringlan Svensson

"Kanske är det därför det fungerar så dåligt att beskatta alkohol för att få ner konsumtionen – värdet av en rejäl rödvinsfylla kommer ju alltid vara högre än kostnaden."

Kultur&Nöje

Pamela Jaskoviak

"Där låg de, de goda romanerna, i en hög stapel på mitt nattduksbord. Gud vad de kändes... osexiga."

Kultur&Nöje

Hans Rosenfeldt

"Men tydde denna uppenbara stöld/kopiering på att Håkan Hellström var talanglös och obegåvad?"

Kultur&Nöje

Rebecka Åhlund:

"Det blir frågestund, och en dansk frågar om delfinerna tycker det är roligt att simma med oss. De tycker de, försäkrar tränaren."

Kultur&Nöje

Ellen Eklund

"Sen tänker jag att det är fasen inte mitt fel jag skall kunna gå naken utan att bli förtryckt."

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Kultur&Nöje

BT bloggade från bokmässan!

Borås Tidning fanns på plats med en egen monter på bokmässan. I bloggen läser du högt och lågt om böcker, kultur, kändisar, besökare och mycket annat på mässan. Några av oss som gjorde jobbet var Inger Melin, Vedrana Sivac, Krister Persson, Erik Jullander och Niclas Sennerteg.

Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Signe Oskarsson
signe.oskarsson@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om bilder av Gud:

"Att avbilda Jesus har i tvåtusen år varit komplicerat och väckt känslor"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om arbetslinjen:

"Bara trams, sade Peter Löberg (S) i radions P1."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om Elfsborgs förlust mot Helsingborg:

"Med allsvenskans sista förlustnolla sprucken ändras läget i toppen. Nu har Helsingborg sex poängs försprång till mästarna."

Lena Kvist, kulturchef

Om Munros noveller:

"Livet brinner. Alice Munro vet. Om du inte mött henne än är det dags att ändra på den saken."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Man blir häpen över hur välkomponerat allting är. Och åter igen: stolt. Att vi lyckas göra ett sådant här stort evenemang så fantastiskt bra."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.