Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Skivor 2012-05-30 | Uppdaterad 2012-09-06
2006 släpptes Begin to hope. Regina Spektors andra album, tillika genombrott.
Välförjänt. Singlarna Fidelity, Better, On the radio och Edit letade sig snabbt ut i världen och många var vi som lät oss både omhuldas och omtumlas av det bångstyriga materialet. Av Spektors egensinniga uttryck, det dramatiskt lekfulla och liksom irrationella.
Det magiska med skivan var balansen mellan den rysk-amerikanska sångerskans musikaliska spännvidd, och förkärleken till det enkla, avskalade.
Men. När hon tre år senare följde upp med albumet Far var den oförutsägbara attityden betydligt mer tämjd och materialet snarare välordnat än spretigt. Så, även om resultatet var fullt godkänt kändes det inte längre som att Spektor bröt ny mark, utan tvärtom backade ett par steg.
Och ungefär där befinner hon sig fortfarande.
Nya albumet What we saw from the cheap seats är visserligen tydligt märkt av hennes karaktäristiska lekfullhet, men håller sig samtidigt inom förhållandevis snäva ramar. Förutom då de inledande Small town moon och Oh Marcello som med både tyngd och charm bäddar för vidare storslagenhet.
Fast, så blir det alltså inte riktigt. Däremot följer en genomarbetad repertoar som ibland till och med drar åt det balladistiska hållet (How). Just dessa inslag behärskar Regina Spektor förvånansvärt bra, medan vissa pigga spår (Don't leave me (Ne me quitte pas)) stannar vid framkrystad gullighet.
Förmodligen känner hon ett behov av att utvecklas, och kanske befinner hon sig just nu mitt i övergången mellan gamla och nya marker. Det skulle förklara varför hon inte klarar av att gå helt upp i något av uttrycken, och istället blir fast i ett visserligen lovande men samtidigt försiktigt och återhållsamt sound.
Sådant material är ju genren tyvärr mer än mättad på, så Spektor måste snart bestämma sig för hur hon ska gå vidare. Eller som hon själv uttrycker det i den ilskna, starka Ballad to a politician: "Work it, work it baby. Work your way 'round that room. You're gonna make it big one day, you're gonna make a boom". Ja. Låt oss hoppas på en rejäl boom. En massiv revansch. Gärna redan i samband med nästa album.
Karin Grönroos
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men…
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte personangrepp.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.
Och...
Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.
Lena Kvist är chef för avdelningen Kultur & Nöje.
Lena Kvist
lena.kvist@bt.se
Telefon: 033-700 07 19
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74