Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Skivor 2011-12-21 | Uppdaterad 2012-01-18
Bara att erkänna, jag har inte sett en minut av årets Idol. Programidén som sådan känns så dammigt förlegad vi det här laget.
Och det gör faktiskt lite ont, på riktigt, att se hur de unga, unga deltagarnas musikaliska integritet bara hyvlas bort. Så jag låter bli. Men det är omöjligt att komma undan komma undan spektaklet helt, och rutinen att dagligen bläddra igenom delar av mediaskörden är alldeles nog för att ändå ha ganska bra koll på deltagarna. Och på så vis har jag, om än ganska ytligt, lärt känna Amanda Fondell. Hon kammade hem vinsten i tävlingen som avgjordes för drygt en och en halv vecka sedan, och har under den korta tiden hunnit färdigställa debutalbumet All This Way.
Här trängs en bunt covers, låtar som Fondell redan presenterat för publik under Idol-säsongens gång, med ett ensamt nytillskott - den albumbetitlade vinnardängan. Ingen röd tråd, ingen genomtänkt temakik. Bara fantasilöst arrangerade tolkningar rakt upp och ned. Till den milda grad att det lika gärna kunde vara så att det är originalmusiken som använts.
Men Amanda Fondells röst, utstrålning och artistiska charm, det faktum att hon verkligen har något att erbjuda, lyser igenom dråpligheterna. Och förhoppningsvis kommer denna första produktion glömmas bort lika snabbt som den kom till, så att hon kan gå vidare med att odla just det där egna uttrycket. Hitta sin egen nisch.
Hon har redan uttalat en strävan att jobba sig bort ifrån Idol-stämpeln, till skillnad från många tidigare deltagare som önskat samma sak men aldrig riktig vågat sätta ord på det. Det skvallrar om en självsäkerhet och målmedvetenhet som kan ta Fondell precis dit hon vill.
Fast, först blir det väl ett antal turnéstopp med titlar som Song 2, It's Oh So Quiet, True Colours och (I Can't Get No) Satisfaction på repertoaren. Det är en lika självskriven del av konceptet som att vinnarens album skall slarvas ut på marknaden.
Men om vi ska se det positivt så känns det ändå, rent symboliskt, viktigt att en övertygande och intressant deltagare segrade i den sista upplagan av Idol. Mest för att det ger lite hopp åt en kommersiellt söndertrasad bransch som helt håller på att gå ned sig i sin egen cynism.
Karin Bengtsson Grönroos
Lena Kvist är chef för avdelningen Kultur & Nöje.
Lena Kvist
lena.kvist@bt.se
Telefon: 033-700 07 19
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74