Lindgren stack ut redan vid repetitionerna

Melodifestivalen 2012-02-12 | Uppdaterad 2012-02-12

Det hade förutspåtts att andra omgången av melodifestivalen kunde gå hur som helst. Och det gjorde det. Delvis.


FAKTA

Kvällens

Neonchock: Mimi Ohs 80-talsstass brände sönder mina hornhinnor.

Kaftan: Ja, gissa vems?

Taffligaste: Timoteijs låtsasspel på instrumenten.

Gladaste: David Lindgren – såg barnsligt euforisk redan när han äntrade scenen.

BILDSPEL

LäS MER

Journalister vill gärna använda ordet skräll i rubriken så fort något inte gick som de trodde. De flesta, inklusive undertecknad, trodde att Ulrik Munther och Timoteij-tjejerna skulle ta sig direkt till finalen i Globen. Men det var som synes bara 50 procent rätt. En skräll alltså?

David Lindgren knep den ena platsen mitt framför näsan på Timoteij och schlagerrävar som Andreas Lundstedt och Sonja Aldén. Det var ingen skräll, men det var definitivt uppfriskande.

Startfältet i Göteborg kunde beskrivas som jämnt – eller blekt om man ska vara lite elak. David Lindgrens låt stack dock ut som en av de bättre på repetitionerna, men eftersom han är helt oprövad i schlagersammanhang och halkade in i tävlingen på ett bananskal var det nog ingen som riktigt trodde på den. Av med hatten för tv-tittarna som röstade in den och därmed bevisar att vad som helst kan hända och gav förståsigpåarna en näsbränna.

För övrigt gick framträdandena enligt plan. Det fanns inte så mycket för artisterna att finslipa. Största osäkerhetsfaktorerna på repetitionerna var om Sonja Aldén skulle klara den lilla valvbron i sina höööga klackar eller om sångerskan i Timoteij skulle klara sätta den sista höga tonen (vilket gick sådär på några av repetitionerna). Nåja, det gick ju ganska bra till slut och kvällen klarade sig utan ovälkommen dramatik.

Till sist, hatten av igen. Den här gången för de båda programledarna Sarah Dawn Finer och Gina Dirawi, vars humor, kvickhet och värme går rakt igenom rutan. Under schlagertävlingarna brukar det vara mer regel än undantag att mellansnacket är antingen tragiskt patetiskt eller skitnödigt krystat, men här har SVT definitivt gjort ett fynd – det här måste vara de behagligaste programledarna i schlagerhistorien.

Med detta sagt är det äntligen dags för mig att sänka resten av den göteborgska schlagerkvällen i en skonsam tystnad.

Niclas Senner



Disqus

Loreens önskade snöfall i Baku

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 21:10]

Snön faller i Baku. Och med den har Loreen hittat rätt. Scenklädseln har anpassats och kompromisserna har lösts.

 


Se bilder ur nya Bondfilmen Skyfall

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-22]

I höst är den här – nya Bondfilmen Skyfall. Återigen är det Daniel Craig som spelar mytomspunna agent 007.

 


Bee Gees-stjärnan död

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-21]

Robin Gibb, medlem i trion Bee Gees, har avlidit 62 år gammal. Han dog efter längre tids kamp mot cancer. Med sina bröder Barry och Maurice var Bee Gees enormt stora under disko-eran på 70-talet med låtar som 'Stayin' alive' och 'Night fever'.

 


Daniel Norgrens nya låt

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-17]

Tvärredssonen Daniel Norgren har i dagarna spelat in en ny låt i Algorythm Sound Studio. Lyssna här!



huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

FOTBOLL

Hur går det för Sverige i fotbolls-EM?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [I går 21:07]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Marks Gymnasieskolas studentbal

Bal [Uppdaterad i går 18:46]

Bubbel, blåsor och vals. På sena eftermiddagen var det dags för Marks Gymnasieskolas studentbal. Nu kan du se balbilderna, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Tingsholmsgymnasiets studentbal

Bal [Uppdaterad i går 17:12]

Bubbel, blåsor och vals. I kväll är det dags för Tingsholmsgymnasiets studentbal. Nu kan du följa balerna i bilder, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Loreens önskade snöfall i Baku

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 21:10]

Snön faller i Baku. Och med den har Loreen hittat rätt. Scenklädseln har anpassats och kompromisserna har lösts.

 


Här kör treåringen mot trafiken

Nyheter [Uppdaterad i går 16:56]

En treårig pojke i Kina körde med sin eldrivna trehjuling mitt i den tunga trafiken. På övervakningsfilmen ser man att han är nära att bli överkörd av både bilar och bussar.

 


Kultur & Nöje

Lena Kvist är chef för avdelningen Kultur & Nöje.

Lena Kvist
lena.kvist@bt.se
Telefon: 033-700 07 19



Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om decenniet att glömma:

Det är inte bara 60-talet som är tillbaka. 90-.talet sträcker också upp en skakig hand från graven.

Mest läst på kultur och nöje


Kultur&Nöje

Pål Hollender

"En oärlig person väljer nästan alltid att snart påpeka hur ärlig han är. En ärlig påpekar snart att det kan finnas brister i det han säger."

Kultur&Nöje

Pamela Jaskoviak

"Mitt hjärta klappade när jag klev in i den stora lokalen med sin lukt av kläder som hängt länge på någon vind."

Kultur&Nöje

Hans Rosenfeldt

”Kunskap är mackt” Det var länge sedan jag såg rubriken första gången.

Kultur&Nöje

Rebecka Åhlund:

Nu känner jag igen mig i en yogabaserad lifestylekritisk igenkänningsbok.

Kultur&Nöje

Ellen Eklund

"I tisdags var det den 1 maj och jag höll mitt livs första tal. I Örebro, på Våghustorget, klädd i röd kavaj. Vägen dit var inte smärtfri."

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.