Skönt och djärvt foto på Abecita

Konst 2011-09-05 | Uppdaterad 2011-09-05

Alla är vi voyeurer och fluktare. Ändå ser varje tid olika på nakenhet, sex och konst.

FAKTA

Titel: Kropp & Själ

Konstnär: Alexander Bergström och Walter Hirsch

Plats: Abecita Fotomuseum

Visas till: 2001-11-20

Vi hade en tid när voyeurism var lika med exhibitionism. Varje film visade ohöljd sex. Media översvämmades av könsord, inte runda utan kantigt kontroversiella. Utan förbud var allt gångbart. Nu är allt passé, bara vulgärt, utan att vi passerat nån moralgräns.

Utställarna på Abecita är av två generationer, Walter Hirsch, f 1935, och Alexander Bergström, f 1978. Båda visar en fri, öppen syn på nakenhet. En glimt av nåt intimt och heligt, säger Bergström. Hirsch (en av svenska fotografins stora, en av sex med konstnärslön, med 14 böcker och 50 utställningar i bagaget och med 2 000 bilder deponerade på Moderna Museet, bara Anna Riwkin har fler) säger detsamma: livet i sig är så fantastiskt att man inte behöver provocera fram händelser.

En hel vägg fyller Hirsch-serien Svartvita bilder av nakna i rörelse. I London 1968 vände undergroundbladet London IT hela min konstsyn med sitt flower-power, en nästan kysk nakenhet och sinnesvidgande erfarenheter även helt utan droger. Hirsch tog 700 dagboksbilder i London samma år, 13 april mellan klockan 9 och 23. Hans nya 2000-talsserie talar för mig samma språk, som en humoristisk ögonblicks-Man Ray i protest mot en Mapplethorpes skyltdockenudism.

Polioskadade, rullstolsbundne Hirsch tillber rörelsen och friheten, utan all unkenhet. Hans landskap inbjuder därtill till det närgångna betraktande en Mapplethorpe stött bort.
Lika frisk är Bergström med sina 25 bilder med drag av engelsk prerafaelism eller nyrenässans. Hans modellers ögon möter oss utan trots, med tillit både stark och skör. Båda fotograferna signalerar en ny tid, ny skönhet och en djärvhet vi inte behöver skygga för, konst helt enkelt.

I kaféet visas tävlingen Borås med dina ögon. En jury tog ut 36 bilder bland 150, tre prisbelönta. Allt är inte konst men ofta bra fotografi.

Rolf Haglund



Disqus

Loreens önskade snöfall i Baku

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 21:10]

Snön faller i Baku. Och med den har Loreen hittat rätt. Scenklädseln har anpassats och kompromisserna har lösts.

 


Se bilder ur nya Bondfilmen Skyfall

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-22]

I höst är den här – nya Bondfilmen Skyfall. Återigen är det Daniel Craig som spelar mytomspunna agent 007.

 


Bee Gees-stjärnan död

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-21]

Robin Gibb, medlem i trion Bee Gees, har avlidit 62 år gammal. Han dog efter längre tids kamp mot cancer. Med sina bröder Barry och Maurice var Bee Gees enormt stora under disko-eran på 70-talet med låtar som 'Stayin' alive' och 'Night fever'.

 


Daniel Norgrens nya låt

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-17]

Tvärredssonen Daniel Norgren har i dagarna spelat in en ny låt i Algorythm Sound Studio. Lyssna här!



huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

FOTBOLL

Hur går det för Sverige i fotbolls-EM?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [I går 21:07]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Marks Gymnasieskolas studentbal

Bal [Uppdaterad i går 18:46]

Bubbel, blåsor och vals. På sena eftermiddagen var det dags för Marks Gymnasieskolas studentbal. Nu kan du se balbilderna, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Tingsholmsgymnasiets studentbal

Bal [Uppdaterad i går 17:12]

Bubbel, blåsor och vals. I kväll är det dags för Tingsholmsgymnasiets studentbal. Nu kan du följa balerna i bilder, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Loreens önskade snöfall i Baku

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 21:10]

Snön faller i Baku. Och med den har Loreen hittat rätt. Scenklädseln har anpassats och kompromisserna har lösts.

 


Här kör treåringen mot trafiken

Nyheter [Uppdaterad i går 16:56]

En treårig pojke i Kina körde med sin eldrivna trehjuling mitt i den tunga trafiken. På övervakningsfilmen ser man att han är nära att bli överkörd av både bilar och bussar.

 


Kultur & Nöje

Lena Kvist är chef för avdelningen Kultur & Nöje.

Lena Kvist
lena.kvist@bt.se
Telefon: 033-700 07 19



Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om decenniet att glömma:

Det är inte bara 60-talet som är tillbaka. 90-.talet sträcker också upp en skakig hand från graven.

Mest läst på kultur och nöje


Kultur&Nöje

Pål Hollender

"En oärlig person väljer nästan alltid att snart påpeka hur ärlig han är. En ärlig påpekar snart att det kan finnas brister i det han säger."

Kultur&Nöje

Pamela Jaskoviak

"Mitt hjärta klappade när jag klev in i den stora lokalen med sin lukt av kläder som hängt länge på någon vind."

Kultur&Nöje

Hans Rosenfeldt

”Kunskap är mackt” Det var länge sedan jag såg rubriken första gången.

Kultur&Nöje

Rebecka Åhlund:

Nu känner jag igen mig i en yogabaserad lifestylekritisk igenkänningsbok.

Kultur&Nöje

Ellen Eklund

"I tisdags var det den 1 maj och jag höll mitt livs första tal. I Örebro, på Våghustorget, klädd i röd kavaj. Vägen dit var inte smärtfri."

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.