Stina Dabrowski och Annika Östberg.

Tisdagar på Kulturhuset

Dabrowski mötte Annika Östberg

Kultur&Nöje 2012-02-22 | Uppdaterad 2012-04-02

Stina Dabrowski mötte i går Annika Östberg i ett hjärtligt samtal om skuld, hopp och lidande på Stadsteaterns stora scen. Se tv-klippet längst ned i artikeln!

Intresset för gårdagens kulturtisdag var något utöver det vanliga. Köerna till salongen ringlade sig långa och trots att en mängd extrastolar lyftes in var det ändå många som inte fick någon plats.

Stina Dabrowski, journalisten som har tagit tempen på alla från Thåström till Nelson Mandela skulle nu för första gången möta Annika Östberg, som har avtjänat 28 år i ett amerikanskt fängelse efter dubbelmordet på en restaurang-ägare och polis. Morden begicks av hennes dåvarande pojkvän, men enligt domen gjorde hon inget för att stoppa dem.
– Jag upplevde en konstig tystnad som skrämde mig. Det hände någonting i det ögonblicket som tog många år att bearbeta, sade hon om mordet på polisen där hon bevittnade dödsögonblicket.

Redan som 13-åring började hon missbruka heroin. Och den nedåtgående spiralen bara fortsatte med mer droger, prostitution och destruktiva förhållanden.
– Ju mer jag kämpade emot desto mer trasslade jag in mig, berättade hon för Stina Dabrowski.

Domen blev 25 år till livstid. Dåvarande Pojkvännen Bob Cox tog livet av sig inne på fängelset och hennes egen fängelsetid på California Institute for Women i Kalifornien blev en tuff tid.
Fängelsevakterna utnyttjade sin maktposition och hon tvingades åter igen att betala med sin kropp.
– Det var mycket byten. Allt från hamburgare till heroin.

Livet i fängelset gick vidare, trots att 15-åriga sonen avled på utsidan och hon fick ett återfall.
– Jag kollapsade totalt. Mina kvinnor gav mig heroin och det tog jag.

Men inte bara heroin undrade Stina.
– Nej, jag fick mycket kärlek och stöd. Vänskapen där inne är så ärlig för att man står helt naken emotionellt inför varandra, svarade Annika Östberg.

Men trots starka vänskaper och svenska folkets stöd tedde sig livet utanför fängelset helt obegripligt efter 28 år.
– Allt utanför staketet var som att önska sig in i en Disneyfilm.

Först 2009 fick hon komma till Sverige för att avtjäna resten av sitt straff. Den 2 maj 2011 blev hon slutligen fri.

Men skulden då? Lever den kvar?
– Jag tror att man aldrig blir av med skulden. Frågan är vad man gör av den.

 



Disqus

Loreens önskade snöfall i Baku

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 21:10]

Snön faller i Baku. Och med den har Loreen hittat rätt. Scenklädseln har anpassats och kompromisserna har lösts.

 


Se bilder ur nya Bondfilmen Skyfall

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-22]

I höst är den här – nya Bondfilmen Skyfall. Återigen är det Daniel Craig som spelar mytomspunna agent 007.

 


Bee Gees-stjärnan död

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-21]

Robin Gibb, medlem i trion Bee Gees, har avlidit 62 år gammal. Han dog efter längre tids kamp mot cancer. Med sina bröder Barry och Maurice var Bee Gees enormt stora under disko-eran på 70-talet med låtar som 'Stayin' alive' och 'Night fever'.

 


Daniel Norgrens nya låt

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-17]

Tvärredssonen Daniel Norgren har i dagarna spelat in en ny låt i Algorythm Sound Studio. Lyssna här!



huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

FOTBOLL

Hur går det för Sverige i fotbolls-EM?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [I går 21:07]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Marks Gymnasieskolas studentbal

Bal [Uppdaterad i går 18:46]

Bubbel, blåsor och vals. På sena eftermiddagen var det dags för Marks Gymnasieskolas studentbal. Nu kan du se balbilderna, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Tingsholmsgymnasiets studentbal

Bal [Uppdaterad i går 17:12]

Bubbel, blåsor och vals. I kväll är det dags för Tingsholmsgymnasiets studentbal. Nu kan du följa balerna i bilder, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Loreens önskade snöfall i Baku

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 21:10]

Snön faller i Baku. Och med den har Loreen hittat rätt. Scenklädseln har anpassats och kompromisserna har lösts.

 


Här kör treåringen mot trafiken

Nyheter [Uppdaterad i går 16:56]

En treårig pojke i Kina körde med sin eldrivna trehjuling mitt i den tunga trafiken. På övervakningsfilmen ser man att han är nära att bli överkörd av både bilar och bussar.

 


Kultur & Nöje

Lena Kvist är chef för avdelningen Kultur & Nöje.

Lena Kvist
lena.kvist@bt.se
Telefon: 033-700 07 19



Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om decenniet att glömma:

Det är inte bara 60-talet som är tillbaka. 90-.talet sträcker också upp en skakig hand från graven.

Mest läst på kultur och nöje


Kultur&Nöje

Pål Hollender

"En oärlig person väljer nästan alltid att snart påpeka hur ärlig han är. En ärlig påpekar snart att det kan finnas brister i det han säger."

Kultur&Nöje

Pamela Jaskoviak

"Mitt hjärta klappade när jag klev in i den stora lokalen med sin lukt av kläder som hängt länge på någon vind."

Kultur&Nöje

Hans Rosenfeldt

”Kunskap är mackt” Det var länge sedan jag såg rubriken första gången.

Kultur&Nöje

Rebecka Åhlund:

Nu känner jag igen mig i en yogabaserad lifestylekritisk igenkänningsbok.

Kultur&Nöje

Ellen Eklund

"I tisdags var det den 1 maj och jag höll mitt livs första tal. I Örebro, på Våghustorget, klädd i röd kavaj. Vägen dit var inte smärtfri."

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.