Svensson har en egen rytm

Böcker 2011-10-17 | Uppdaterad 2011-10-17

Jag var den enda i hela Sverige som inte kapitulerade helt för Amanda Svenssons debut Hey Dolly. Det fanns något ofärdigt över den som liksom inte var meningen.

FAKTA

Bok: Välkommen till den här världen

Författare: Amanda Svensson

Förlag: Norstedts

Som om författaren seglat lite för långt utan att packa ordentlig matsäck, men ändå låtsades vara mätt när hon klev i land. Den tveksamheten är helt borta nu. "Välkommen till den här världen" är en säker roman.

Men den handlar inte om säkerhet, o nej, tvärtom. Greta, som skriver sin dagbok genom hela boken flyttar från Malmö till Köpenhamn, börjar arbeta på en innekrog och träffar Simon. Han är den sortens person som människor benämner ”hipster” eller ”kreddig”. Han ägnar sina dagar (och nätter) åt street art, får svara på vad som är det nya coola att till exempel dricka och tillsammans med Greta tillhör han det vackra folket. De som glimrar omkring på nattklubbar, spelar skivor från små scener och halsar champagne.

Det finns ett särskilt språk för att prata om människor som dem, eller kanske framför allt om deras situationer och upplevelser. Broder Daniel-fans brukar vara duktiga på det språket, liksom folk som gärna besöker Berghain i Berlin. Det är sot, glitter, stjärnor, krossat glas, ögon, kroppar, bastoner som får en att vilja kräkas och skratta euforiskt samtidigt och så vidare. Amanda Svensson använder sig av det språket emellanåt och gör det mycket snyggt, utan att tappa kontrollen och förlora betydelse till förmån för ordstaplande. Jag är inte så förtjust i just det, men hon gör det konsekvent och snyggt.

Greta och Simon är, både för sig själva och betraktaren, ett påfågelpar som försöker hålla uppe sin tjusiga fjäderskrud och gömma sig under den tillsammans. Det går sådär. De letar efter varandra, söker och försöker, men blir hela tiden avbrutna av tiden, maniska arbetsskov, ivriga hang arounds som vill synas med dem, vimmelfotografer, kemisk ångest, osäkerhet, saggande självkänsla och Simons enerverande kompis Claus. Sårbarheten i deras (och allas vår) narcissism blir så påtaglig att det emellanåt är rätt obehagligt att läsa. Greta vill inte ens erkänna att hon äger en inhalator för att kunna behandla sin astma.

Svensson fångar allt det där, klubbliv och ungdomlig dekadens, krumelurpillerlängtan och trötthet, på ett fint sätt. Hon undviker alla gamla vanliga klichéer kring droger och destruktivitet, men utan att framställa något som något annat än vad det är. I en scen beskriver hon hur det känns att dansa på det där sättet som får folk att gå ut över huvud taget, och det spritter i benen när jag läser.

En rar detalj är att Greta, som ju talar svenska, säger fel och lite tokigt i bland när hon talar danska, trots att alltsammans är skrivet på svenska. Det är smart. Det experimentella i att använda versaler, skriva fonetiskt, tvinga in läsaren i nästan oändligt långa meningar eller bara släppa ifrån sig enstaka ord och använda många effekter som snedstreck (är det meningen att man ska läsa ”slash”?) är djärvt men jag tycker att det fungerar. Välkommen till den här världen har en egen rytm och jag tycker mycket om att följa den.

Rebecka Åhlund



Disqus

Människan är bara ett djur

Böcker [Uppdaterad 2012-05-04]


Läs mer


Loreens önskade snöfall i Baku

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 21:10]

Snön faller i Baku. Och med den har Loreen hittat rätt. Scenklädseln har anpassats och kompromisserna har lösts.

 


Se bilder ur nya Bondfilmen Skyfall

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-22]

I höst är den här – nya Bondfilmen Skyfall. Återigen är det Daniel Craig som spelar mytomspunna agent 007.

 


Bee Gees-stjärnan död

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-21]

Robin Gibb, medlem i trion Bee Gees, har avlidit 62 år gammal. Han dog efter längre tids kamp mot cancer. Med sina bröder Barry och Maurice var Bee Gees enormt stora under disko-eran på 70-talet med låtar som 'Stayin' alive' och 'Night fever'.

 


Daniel Norgrens nya låt

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2012-05-17]

Tvärredssonen Daniel Norgren har i dagarna spelat in en ny låt i Algorythm Sound Studio. Lyssna här!



huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

FOTBOLL

Hur går det för Sverige i fotbolls-EM?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [I går 21:07]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Marks Gymnasieskolas studentbal

Bal [Uppdaterad i går 18:46]

Bubbel, blåsor och vals. På sena eftermiddagen var det dags för Marks Gymnasieskolas studentbal. Nu kan du se balbilderna, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Tingsholmsgymnasiets studentbal

Bal [Uppdaterad i går 17:12]

Bubbel, blåsor och vals. I kväll är det dags för Tingsholmsgymnasiets studentbal. Nu kan du följa balerna i bilder, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Loreens önskade snöfall i Baku

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 21:10]

Snön faller i Baku. Och med den har Loreen hittat rätt. Scenklädseln har anpassats och kompromisserna har lösts.

 


Här kör treåringen mot trafiken

Nyheter [Uppdaterad i går 16:56]

En treårig pojke i Kina körde med sin eldrivna trehjuling mitt i den tunga trafiken. På övervakningsfilmen ser man att han är nära att bli överkörd av både bilar och bussar.

 


Kultur & Nöje

Lena Kvist är chef för avdelningen Kultur & Nöje.

Lena Kvist
lena.kvist@bt.se
Telefon: 033-700 07 19



Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om decenniet att glömma:

Det är inte bara 60-talet som är tillbaka. 90-.talet sträcker också upp en skakig hand från graven.

Mest läst på kultur och nöje


Kultur&Nöje

Pål Hollender

"En oärlig person väljer nästan alltid att snart påpeka hur ärlig han är. En ärlig påpekar snart att det kan finnas brister i det han säger."

Kultur&Nöje

Pamela Jaskoviak

"Mitt hjärta klappade när jag klev in i den stora lokalen med sin lukt av kläder som hängt länge på någon vind."

Kultur&Nöje

Hans Rosenfeldt

”Kunskap är mackt” Det var länge sedan jag såg rubriken första gången.

Kultur&Nöje

Rebecka Åhlund:

Nu känner jag igen mig i en yogabaserad lifestylekritisk igenkänningsbok.

Kultur&Nöje

Ellen Eklund

"I tisdags var det den 1 maj och jag höll mitt livs första tal. I Örebro, på Våghustorget, klädd i röd kavaj. Vägen dit var inte smärtfri."

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.