Naken historia om Mörkrets hjärta

Böcker 2012-05-08 | Uppdaterad 2012-05-08

Jag har svårt att prata om ”Agaat”.

FAKTA

Bok: Agaat

Författare: Författare: Marlene van Niekerk

Förlag: roman

Det beror dels på att den hör till de där böckerna som lakar ur en fullständigt, så att man inte kan tänka en enda klar tanke efteråt, och dels på att den verkligen är en hemligheternas bok, en bok som öppnar sig oändligt långsamt och för varje kapitel blottar allt mer av mörkrets hjärta.
Det som trots allt måste sägas är att Marlene van Niekerk, som är professor vid Stellenboschuniversitetet i Sydafrika, har skrivit en magnifik roman där hela den smutsiga raskonflikt som präglat och hämmat människor i generationer spelas ut i relationen mellan en vit lantbrukarhustru som ligger för döden och den svarta kvinna som vårdar henne.

Milla har drabbats av ALS och tappat kontrollen över samtliga muskler utom dem som styr ögonlocken. Agaat känner Milla utan och innan och kan ofta tolka hennes blinkningar rätt. På så sätt kan Milla i viss mån kommunicera med yttervärlden, samtidigt som hon inombords letar sig tillbaka i tiden och minns livet på gården: den stormiga relationen till maken Jak, de ständiga svartsjukekonflikterna kring ende sonen Jakkie och alla motgångar i form av bränder, olyckor och sjuka djur.
Det hade varit så enkelt att göra ett skrikigt drama av den tragik som är Millas och Agaats. En välbärgad vit kvinna räddar ett litet barn från fattigdom och övergrepp, fast besluten att göra människa av flickan. Några år senare, när kvinnan får ett eget barn och omvärlden har intalat henne att vissa klyftor inte går att överbrygga, tilldelas flickan en ny roll. Hon blir piga och barnflicka. Milla och Agaat: mor och dotter, slavdrivare och slav, välgörare och skyddsling. Tills Milla förlorar sitt självbestämmande och makten läggs i Agaats händer.

Marlene van Niekerk skriver helt utan melodramatiska gester och behåller samma enastående inlevelseförmåga genom alla de olika tidsplan och berättarperspektiv hon använder sig av. Språket spelar en huvudroll som maktmedel och identitetsskapare. Citat, sånger, ramsor, ingående beskrivningar av olika jordbruksmetoder – alla orden tjänar till att rama in bokens människor i en tid och en plats på jorden och göra dem sanna.
Människorna, ja – om jag alls anmärkte på något skulle det vara att Agaat blir lite för mycket av en övermänniska med alla sina kunskaper och färdigheter och sin kusliga intuition. I mina ögon är det bokens enda riktiga skönhetsfläck, men det kan också hända att författaren har en poäng med överdrifterna. Det är ju Millas blick vi ser med, hennes skräckblandade förtjusning inför den gestalt hon betraktar sig som skapare till.

Sällan har känslorna inför det främmande (förakt, olust, rädsla och motvillig igenkänning) skildrats på ett mer naket och finkalibrerat sätt än i ”Agaat”. I en formmässigt perfekt balanserad roman beskriver Marlene van Niekerk en värld där allting skevar och skakar. Allt handlar om hur vi formas och formar varandra, med eller mot vår vilja.

Maria Store





BT:s riktlinjer för nätkommentarer:

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men…

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte personangrepp.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Och...

Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.

Disqus

Ska du till ESC i Malmö?

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2013-05-07]

Nästa vecka börjar Eurovion Song Contest. BT bevakar, och vill gärna komma i kontakt med dig som ska jobba som volontär, eller är ett fan som ska till tävlingarna i Malmö. Mejla oss!


Angående Peter Grönborgs recension av Ett hav av Kaspar Hausrar i BT En teatpjäs som söker konflikter

Kultur&Nöje [2013-05-04]

Vad är teater? Är det ett rum för kontemplation och eftertanke? Läs mer


Springsteen på Friends Arena

Kultur&Nöje [Uppdaterad 2013-05-04]



huvudnyheter just nu

Kultur & Nöje

Lena Kvist är chef för avdelningen Kultur & Nöje.

Lena Kvist
lena.kvist@bt.se
Telefon: 033-700 07 19



Mest läst på kultur och nöje


Lena Kvist, kulturchef

Om när scenkonst berör:

"När scenkonst är som starkast finns det verkligen inget som slår den. Men det är svårt att hitta något som verkligen, verkligen berör."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Man blir häpen över hur välkomponerat allting är. Och åter igen: stolt. Att vi lyckas göra ett sådant här stort evenemang så fantastiskt bra."

Kultur&Nöje

Kringlan Svensson

"Kanske är det därför det fungerar så dåligt att beskatta alkohol för att få ner konsumtionen – värdet av en rejäl rödvinsfylla kommer ju alltid vara högre än kostnaden."

Kultur&Nöje

Pamela Jaskoviak

"Där låg de, de goda romanerna, i en hög stapel på mitt nattduksbord. Gud vad de kändes... osexiga."

Kultur&Nöje

Hans Rosenfeldt

"Men tydde denna uppenbara stöld/kopiering på att Håkan Hellström var talanglös och obegåvad?"

Kultur&Nöje

Rebecka Åhlund:

"Det blir frågestund, och en dansk frågar om delfinerna tycker det är roligt att simma med oss. De tycker de, försäkrar tränaren."

Kultur&Nöje

Ellen Eklund

"Sen tänker jag att det är fasen inte mitt fel jag skall kunna gå naken utan att bli förtryckt."

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Kultur&Nöje

BT bloggade från bokmässan!

Borås Tidning fanns på plats med en egen monter på bokmässan. I bloggen läser du högt och lågt om böcker, kultur, kändisar, besökare och mycket annat på mässan. Några av oss som gjorde jobbet var Inger Melin, Vedrana Sivac, Krister Persson, Erik Jullander och Niclas Sennerteg.

Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Erik Terneborn
erik.terneborn@bt.se
Telefon: 033-700 07 73


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

On Tjechov och Woody Allen:

"Men likväl är det 90-årige Ingvar Kjellson man minns bäst. Det känns faktiskt som ett stycke teaterhistoria att se denne gamle mästare gestalta betjänten Firs."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om arbetslinjen:

"Bara trams, sade Peter Löberg (S) i radions P1."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om en glänsande tysk fotbollsvår:

"Kvällens Champions League-final mellan Bayern München och Borussia Dortmund är en skarp larmsignal till övriga Europa."

Lena Kvist, kulturchef

Om när scenkonst berör:

"När scenkonst är som starkast finns det verkligen inget som slår den. Men det är svårt att hitta något som verkligen, verkligen berör."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Man blir häpen över hur välkomponerat allting är. Och åter igen: stolt. Att vi lyckas göra ett sådant här stort evenemang så fantastiskt bra."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.