Historia som stannar kvar

Böcker 2012-03-29 | Uppdaterad 2012-03-29

För några veckor sedan stod jag nere i magasinet på Universitetsbiblioteket i Göteborg och såg den första utgåvan av Rösträtt för kvinnor, utgiven i mars 1912. Historiens vingslag träffade mig hårt. Inte anade jag då att den tidningen skulle dyka upp i en bok jag skulle läsa ett par veckor senare.

FAKTA

Bok: Tillbaka till henne

Författare: Sara Lövestam

Förlag:  Piratförlaget

Sara Lövestams nya roman Tillbaka till henne rör sig nämligen bland annat i de kretsar som utgjorde Sveriges allra första kvinnliga rösträttsrörelse. I en berättelse får vi följa Signe. Hon är lärarinna i början av 1900-talet, blir engagerad i rösträttskampen och driver den framåt i sin kommun. Hon är en stark och självständig kvinna, men i sitt kärleksliv blir hon manipulerad och försmådd. I en nutida parallellberättelse finns Hanna. Hon vantrivs på sitt arbete på Arbetsförmedlingen, mobbas av sin mamma och är sambo med Johan, som hon inte riktigt vet vem han är längre. Eller för den del vem hon själv är. Kanske har hon aldrig vågat ta reda på det.

En dag får Hanna av en slump Signes skor och glasögon i sin ägo. Hon blir nyfiken på vad de har för historia och vem som kan ha haft dem. I sitt sökande efter svar får hon bland annat hjälp av antikhandlaren Erik, som gett henne glasögonen.

Det är ren och skär berättarglädje i hur Sara Lövestam skildrar Signes och Hannas liv. Tillbaka till henne är vid första anblick en helt vanlig parallellhistoria om helt vanliga människor och om hur dåtiden påverkar nutiden. Det som skiljer är att Sara Lövestam berättar den så skickligt. Den blir aldrig tråkig, aldrig förutsägbar. Precis när jag tror att jag förstår hur det ligger till, när jag förstår hur det ska gå och vad som ska hända, vrider Sara Lövestam berättelsen åt ett annat håll och överraskar mig. Det här är livet! Ibland är det svårt, ibland är det vackert. Ofta finns där kärlek, om vi bara vågar ta emot den. Sara Lövestam skriver lätt utan att bli banal, och jag gillar hennes oväntade liknelser, som blir pricksäkra i den finurliga, bitska ton som finns i berättelsen.

Det skiljer hundra år mellan Signes och Hannas berättelser, och ändå slås jag av hur lite det är som ändrats för kvinnor. Kampen ser fortfarande likadan ut: kvinnors kamp för att få en röst i samhället som värderas lika högt som männens, kvinnors kamp för att få älska vem de vill, kvinnors kamp för ett arbetsliv där män och kvinnor har lika lön för lika arbete. Men Sara Lövestam visar på orättvisorna utan att skriva pamflett, hon låter aldrig sina huvudpersoner bli pappfigurer för olika åsikter. Snarare ger hon Signe och Hanna så mycket liv att jag, när jag nu läst ut boken, kommer sakna dem som vänner.

Men främst handlar Tillbaka till henne om det skrivna ordets och berättelsens kraft. Genom Signes liv kan Hanna se på sitt eget i nytt perspektiv. Och det är så det går till – i samtal med andra får vi nya insikter om oss själva, oavsett om de vi samtalar med är döda eller levande, fiktiva eller verkliga. Sara Lövestam har skrivit en berättelse som jag kommer att bära med mig länge.

Annika Koldenius



BT:s riktlinjer för nätkommentarer:

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men…

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte personangrepp.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Och...

Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.

Disqus

huvudnyheter just nu

TV: Badsäsongen är här - nu testas Boråssjöarnas badvatten

Borås [I dag 07:17]

Historiskt har vi bra vatten i Borås. Tittar man fyra år tillbaka står det utmärkt kvalitet” bakom alla de 21 sjöar som Borås stad ansvarar för.
En av dem som åker runt och fiskar upp vatten är Roger Johansson, utredningsassistent på miljöförvaltningen. I går satte testsäsongen igång med ett besök vid Almenäs badplats.

 


Dagens fråga

 

Dagens fråga

Bör insynen i kungens ekonomi öka?

Visa resultat




Tagga eller skicka in dina sommarbilder till oss!

Borås [Uppdaterad 2013-06-17]

Sol, bad och ledighet – sommaren är äntligen här. Och de närmsta månaderna får nästan ses som en högtid för fotograferandet. Vi vill att du mejlar eller taggar dina bästa bilder med #btsommar på Instagram.



Nilsson: "Det är jag sämst på"

Elfsborg i allsvenskan [Uppdaterad i går 19:17]

I Avspark Elfsborg: Lasse Nilsson berättar om vem som tar snacket med tränarna, hur han resonerade under utlandskarriären och vad som är hans svaghet.

 


Kultur & Nöje

Lena Kvist är chef för avdelningen Kultur & Nöje.

Lena Kvist
lena.kvist@bt.se
Telefon: 033-700 07 19



Mest läst på kultur och nöje


Lena Kvist, kulturchef

Om Coppolas The bling ring:

"En samtida spegel av Coppolakaramellen Marie Antoinette."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om Sommar i P 1

"Förra årets semester regnade bort. Jag var hundvakt åt en kompis. Tog långa promenader morgon, lunch och kväll genom Annelundsparken, fast det regnade mest hela tiden."

Kultur&Nöje

Kringlan Svensson

"Kanske är det därför det fungerar så dåligt att beskatta alkohol för att få ner konsumtionen – värdet av en rejäl rödvinsfylla kommer ju alltid vara högre än kostnaden."

Kultur&Nöje

Pamela Jaskoviak

"Där låg de, de goda romanerna, i en hög stapel på mitt nattduksbord. Gud vad de kändes... osexiga."

Kultur&Nöje

Hans Rosenfeldt

"Men tydde denna uppenbara stöld/kopiering på att Håkan Hellström var talanglös och obegåvad?"

Kultur&Nöje

Rebecka Åhlund:


"Om min mamma skulle till doktorn var det inte jag som tvingades skolka från skolan för att hänga med som tolk"

Kultur&Nöje

Ellen Eklund

"Sen tänker jag att det är fasen inte mitt fel jag skall kunna gå naken utan att bli förtryckt."

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Kultur&Nöje

BT bloggade från bokmässan!

Borås Tidning fanns på plats med en egen monter på bokmässan. I bloggen läser du högt och lågt om böcker, kultur, kändisar, besökare och mycket annat på mässan. Några av oss som gjorde jobbet var Inger Melin, Vedrana Sivac, Krister Persson, Erik Jullander och Niclas Sennerteg.

Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Signe Oskarsson
signe.oskarsson@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Elfsborg i allsvenskan

Avspark Elfsborg – se succéprogrammet här!

Kevin Stuhr Ellegaard visar sin röststyrka, Johan Larsson träffar kameramannen med en hörna, Niklas Hult trodde att han skulle behöva lägga av. Se det och mycket mer i Avspark Elfsborg.

Bal

Bildfrossa från alla studentbaler i Sjuhärad

© Borås Tidning – tänk på att bilderna är skyddade enligt upphovsrättslagen och därför inte får användas utan fotografens medgivande.



Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om TV-serien Krigets unga hjärtan:

"Det dramaturgiska upplägget har en viss störande såpakaraktär, det ska medges, i skildrandet av de fem huvudpersonernas relationer. Men perspektivet är nytt: andra världskriget skildrat ur ”vanliga” tyskars ögon."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om prinsessan Madeleine:

"En god insats av en trendsättande prinsessa. Betydligt bättre än när hon synts framför kamerorna med cigarett i handen."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om proffsboxning:

"I många år har jag velat förbjuda herrarnas råa proffsboxning. Efter Frida Wallbergs allvarliga skada bör frågan vidgas. "

Lena Kvist, kulturchef

Om Coppolas The bling ring:

"En samtida spegel av Coppolakaramellen Marie Antoinette."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om Sommar i P 1

"Förra årets semester regnade bort. Jag var hundvakt åt en kompis. Tog långa promenader morgon, lunch och kväll genom Annelundsparken, fast det regnade mest hela tiden."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.