Recensioner 2009-11-29 | Uppdaterad 2009-12-01
Ni har väl inte missat att ett sommarmåste är att gå på tältteatern vid Fästningshörnan i Varberg och ta del av clowntruppen 1 2 3 Schtunks vansinnigt roliga omtolkningar av dramatikens stora klassiker?
Oftast har de mjölkat Shakespeare på allt av våld, sex och vilda associationer. Men Onkel Vanja? Vad har Tjechovs nästan stillastående drama att ge i clownväg, pjäsen om det på ytan händelselösa livet på ett lantgods, där varje replik jäser av outtalat hat, förakt och återhållen vrede?
Säga vad man vill om tilltagen av Lasse Beischer & Co, men de känner dramatiken inifrån, och i Onkel Vanja finns alla vår tids konflikter, tanklös skogsförstörelse liksom våld på alla mänskliga kvaliteter. ”Ingen trohet, ingen renhet, ingen självuppoffring, i er alla finns förstörelsens demon” lyder en berömd replik (som jag tror kvällens Jelena råkade hoppa över). Annars fanns nästan allt med. Så vad händer när världslitteraturens omöjligaste, mest odramatiska hjälte, den gråaste av alla mänskliga clowner, möter Schtunkarnas rastlösa energi?
Veterligen har ingen utom Tjechov själv kallat sitt drama komedi. Nu, sedan vi efter nästan tre timmar vacklat ut från Saga med magen värkande av skrattkramp, vet vi annat. Ändå är det inte bara fars de fyra oemotståndligt roliga clownerna bjuder på när de hittar komiken i lantlivets allra enklaste ritualer (som att röra om i en tekopp). När de mot slutet stillnar av spelet och låter tragiken och melankolin ta över – medan vi vrider oss av skratt – då är det ett mästerstycke av teater.
Henri Kokkos Vanja är storartad, Lasse Beischer är ett teatergeni, och Maria Simonssons och Josefine Anderssons vilda improvisationer fick ofta medspelarna själva att komma av sig av skratt. Inte en sekund stod stilla, ofrivilliga medspelare i salen figurerade i var och varannan replik, och när Varbergstruppen äntligen tycks ha upptäckt sin grannstad lär det snabbt bli lapp på luckan när den återkommer med två föreställningar i december, dessutom med BT-rabatt. För intensivare och roligare teater finns inte i Sverige. På ett annat språk vore de världssuccéer.
Rolf Haglund