På gränsen till det banala

Recensioner 2008-11-02 | Uppdaterad 2008-10-30

Bok: Sputnikälskling

Författare: Haruki Murakami

Översättning: Vibeke Emond

Förlag: Norstedts

recension. Detta, den sjätte boken av Murakami som ges ut på svenska, är en koncentrerad och enigmatisk kärlekshistoria?med tre personer inblandade.

Vagt påminnande om Shake-speares En midsommarnattsdröm rör sig huvudpersonerna i en kedja av obesvarad åtrå. Berättaren – med en blinkning åt Kafka endast identifierad som ”K” – är en japansk högskolestudent som blivit handlöst förälskad i en ung kvinna, Sumire. Det bästa hon kan erbjuda i retur är ett mycket intensivt och intimt vänskapsförhållande. Fram till att hon själv blir förälskad i Myu – en affärskvinna hon blir placerad vid på ett bröllop – har det enda hon kunnat känna verklig passion för varit sina egna författarambitioner (ett författande som Murakami skickligt använder, både för att sy samman berättelsen och för att ge den fler dimensioner.)

Efter att Myu gjort en till synes trivial förväxling av orden beatnik och sputnik börjar Sumire referera till henne som ”Sputnikälskling”. Efter detta möte blir kärleken till den sjutton år äldre Myu det enda viktiga för Sumire varför hon ger upp såväl skrivandet som klädvanor och annat – allt för att kunna bli Myus assistent och följa henne vart hon vill. På ryska betyder för övrigt ordet sputnik just reskamrat.?

Men liksom Sumire inte kunnat besvara berättarens åtrå kan inte Myus besvara Sumires – efter en djupt omskakande transcendental upplevelse ett antal år tidigare har Myu känt sig som en halv person. När hon så till slut, under en semesterresa till Grekland, försöker besvara Sumires åtrå blir resultatet katastrofalt. Och dagen efter är Sumire försvunnen. Myu kallar på K som omedelbart tar sig från Japan till denna lilla okända ö i den grekiska arkipelagen. Till slut kan han inte finna någon annan förklaring än att Sumire gått över till ”den andra sidan”. Där har vi dem så, en som helt lämnat denna värld, en som fastnat halvvägs och slutligen en, berättaren, som helt och hållet lämnats kvar.

Murakami har just en osviklig skicklighet i att låta psykologiska metaforer ta sig konkreta uttryck. Liksom i David Lynchs filmer känns gränsen mellan fysisk eller psykisk/andlig verklighet snart suddig. Genom Murakamis subtilt surrealistiska pennföring blir sådant som inte borde vara möjligt plötsligen påtagligt sant och sådant som i förstone uppfattats som slump och tillfälligheter visar sig senare djupt betydelsebärande. Alltsammans är dessutom parat med humor och okonventionella liknelser av typen ”det kändes precis som om jag hade svalt en mulen himmel”.

Grundtemat i boken skulle kunna sägas vara ensamhet och oförmåga att känna såväl sig själva som den de älskar. På sätt och vis låter dock en sådan beskrivning dystrare än vad läsupplevelsen ger vid handen. Sputnikälskling är en vackert melankolisk, men aldrig deppig, bok. Även om den inte når upp till ett storverk som Fågeln som vrider upp världen är det en mycket läsvärd introduktion

till Murakamis litterära värld.

I Kafka på stranden som kom

ut på svenska 2006 beskrev han

det vara en inhemsk japansk fö-

reställning som funnits sedan

urminnes tider att själen kan

lämna kroppen om känslorna är tillräckligt starka. Det är en föreställning han gärna låter återkomma och som han hanterar väl. Och liksom tidigare kombinerar han den japanska andligheten med tydliga västerländska kulturinfluenser på ett mycket originellt vis. Inte minst viktigt är musiken och dess roll för att förmedla budskap som inte låter sig uttalas med ord. Väl hemma i Tokyo igen finner K det bästa sättet att återuppliva minnet av den grekiska ön vara att lyssna på en CD med sopranen Elisabeth Schwarzkopf.

Man kan stundtals frukta att dragningen åt det mysteriösa ska ramla över i banalitet men Murakami är tillräckligt säker för att klara balansgången. Och samtidigt – även om tillvaron i böckerna ofta präglas av kommunikationsproblem och alienation – är vi ljusår ifrån cynismer à la Bret Easton Ellis och hans gelikar. Tvärtom finns det hos Murakami en orubblig humanism, en smärtsam empati för de karaktärer han skildrar, där de rör sig ensamma genom rymden med sina bultande hjärtan. µ

Kristian Fredén



huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

FOTBOLL

Hur går det för Sverige i fotbolls-EM?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [I går 21:07]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Marks Gymnasieskolas studentbal

Bal [Uppdaterad i går 18:46]

Bubbel, blåsor och vals. På sena eftermiddagen var det dags för Marks Gymnasieskolas studentbal. Nu kan du se balbilderna, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Tingsholmsgymnasiets studentbal

Bal [Uppdaterad i går 17:12]

Bubbel, blåsor och vals. I kväll är det dags för Tingsholmsgymnasiets studentbal. Nu kan du följa balerna i bilder, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Loreens önskade snöfall i Baku

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 21:10]

Snön faller i Baku. Och med den har Loreen hittat rätt. Scenklädseln har anpassats och kompromisserna har lösts.

 


Här kör treåringen mot trafiken

Nyheter [Uppdaterad i går 16:56]

En treårig pojke i Kina körde med sin eldrivna trehjuling mitt i den tunga trafiken. På övervakningsfilmen ser man att han är nära att bli överkörd av både bilar och bussar.

 


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74



Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.