Om kvinnors lidande – med hopp om förändring

Recensioner 2010-03-08 | Uppdaterad 2010-03-08

21 procent av kvinnorna i Sydafrika har blivit våldtagna innan de har fyllt femton år.

FAKTA

Bok: Half the sky – Turning oppression into opportunity for women worldwide

Författare: Nicholas D. Kristof och Sheryl WuDun

Förlag: Knopf

Många av Indiens tre miljoner prostituerade har kidnappats och hålls som fångar på bordeller. Kina har tio miljoner prostituerade. Flickor under fem år har 50 procent större risk att dö än pojkar under fem år. Minst 100 miljoner kvinnor saknas i världen i dag. Fler kvinnor har dödats för att de är kvinnor än alla män som har dödats under 1900-talets alla krig. Siffrorna finns i ”Half the sky” av äkta paret Nicholas D. Kristof och Sheryl WuDunn, till vardags journalister på The New York Times, som vann Pulitzerpriset för boken.

Det som gör ”Half the sky” annorlunda är inte den starka dokumentationen av våldet och våldtäkterna. Det unika med ”Half the sky” är att historierna skildras så att de väcker förhoppningar om förändringar. Författarna lyfter fram kvinnor som inte har funnit sig i de traditioner som insisterar på att hustruvåld, kidnappsprostitution och gruppvåldtäkter ska accepteras. De initierar den förändringsprocess som måste påskyndas, ty ”Half the sky” visar är att kvinnor i de flesta av världens länder har det så illa att det gör ont att tänka på. Undertiteln ”Turning oppression into opportunity for women worldwide” (fritt översatt - Förvandla förtryck till frigörelse för kvinnor över hela världen) anger vägar till förändringar som visar att det borde vara kvinnodag 365 dagar om året.

Srey Rath var femton år när familjen på grund av fattigdom skickade henne till ett jobb som diskare på en restaurang i Thailand, men jobbagenten ljög. Istället fördes hon till en bordell i den malaysiska huvudstaden Kuala Lumpur. Hon protesterade när männen på bordellen försökte tvinga henne till sex med en kund. Som straff blev hon först misshandlad och därefter våldtagen. Sju dagar i veckan tvingades hon arbeta på bordellen, femton timmar varje dag. Hon och de andra prostitutionsfångarna hölls nakna för att förhindra flykt, men en dag lyckades Srey Rath fly. Hon gick till polisen och berättade vad som hade hänt. Hon häktades och dömdes för till ett års fängelse för att illegalt ha tagit sig in i Malaysia.

I en slumförstad till Nagpur i centrala Indien rånade, våldtog och torterade Akku Yadav och hans gäng efter behag. En kvinna som vände sig till polisen för att anmäla en gruppvåldtäkt blev själv våldtagen av poliserna. När en trettonårig flicka hade blivit våldtagen växte sig vreden större än rädslan. Trehundra kvinnor gick till attack. Först kastade de chilipulver på Akku Yadav, sedan tog de fram knivar och högg honom till döds.

”Half the sky” berättar om andra sätt att försvara sig mot våld och våldtäkter i Indien, Pakistan, Kina, Sydafrika, Etiopien, Kongo och andra länder. Kristof och WuDun skriver också om människor i Europa och Nordamerika som har engagerat sig i kampen mot det förtryck som årligen leder till att miljontals kvinnor mördas och våldtas. Att insatserna måste intensifieras blir tydligt under läsningen av Half the sky som skyndsamt borde översättas till svenska.

Tomas Polvall



huvudnyheter just nu

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74



Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om bilder med egna berättelser:

"Att publicera bilder med en egen berättelse är något dagspressen gör allt oftare. Bildjournalistiken är i kraftig utveckling".

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om pensionsåldrar:

"Av veckans reaktioner att döma finns en starkt rotad föreställning om vad som ska hända vid 65. Där går en gräns för när man inte längre betraktar sig, eller för den delen betraktas, som en del av arbetslivet".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om de hotade skolorna:

"Av reaktionerna på BT:s avslöjande igår att döma, torde den rödgröna styrande minoriteten få jobba riktigt hårt för att övertyga de föräldrar som kommer att drabbas av skolnedläggningarna om att den föreslagna lösningen är rimlig".

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.