Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Recensioner 2011-04-29 | Uppdaterad 2011-05-03
Göteborgs Konserthus,
Göteborgs Symfoniker
Dirigent, Gustavo Dudamel
Solist, Martin Fröst
Verk av Brahms och Nielsen
Med läckert svingad taktpinne förde Dudamel denna kväll orkestern genom Brahms uvertyrtoner till Nielsens utstuderade orkestrering i klarinettkonserten, för att slutligen åter ta ett rejält tag med Brahms i dennes första symfoni. Det känns så rätt när Dudamel dirigerar. Tempo, dynamik och nyanser sitter som en smäck.
Och när Martin Fröst tog sig an Nielsens avancerade klarinettkonsert blev det på ett mycket inlevelsefullt sätt, där klarinettens alla uttrycksmöjligheter helt kom till sin rätt. Stycket är en utmaning i sig med kärva tonkollisioner och hisnande intervaller, och med Fröst därtill fanns inget övrigt att önska. Nielsens förkärlek för militärmusik hördes i de fasta trumvirvlarna, och i de pockande blåsarnas stämmor kunde man bitvis höra släktskapen med hans tredje symfoni.
Som extranummer fick vi höra ett kletschmermedly för klarinett och orkester, komponerat av broder Fröst. Här, helt visst tog Fröst andan ur publiken med sin ekvilibristiska tonskaparkonst.
Kvällen avslutades med att en väl hoptrimmad orkester gjorde Brahms första symfoni till en starkt klingande musikupplevelse där finalens storslagna huvudtema byggdes upp från grunden med både mjukt svepande linjer och livliga inslag i de föregående satserna. Och Dudamel bevisade åter sin magiska kraft över orkestern såväl som över publiken.
Helen Axelsson
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74