Bra balans mellan roligt och allvarligt

Recensioner 2010-03-11 | Uppdaterad 2010-03-11

Frida Nilsson är barnboksförfattare och programledare i radio och TV.

FAKTA

Bok: Hedvig Hardemos Prinsessa

Författare: Frida Nilsson Bild: Stina Wirsén

Förlag: Natur & Kultur

Kategori: barn

I den senare rollen minns man kanske henne främst från det populära och lustfyllda kunskapsprogrammet Hjärnkontoret.

I böckerna om Hedvig sätter hon både Hardemo, där hon är uppvuxen, och tjejpowern på kartan. Böckerna är fulla av upptåg och humor. I den nya bokens upptakt anar man dock ett stråk av allvarsamt grundackord:

”Det finns en man som är lång som en stång och har brunt, yvigt skägg. Händerna är stora som pannkakor, ögonen är snälla. På fötterna sitter sandaler, såna där gammalmodiga som alla andra slängde bort för tjugo år sedan. Den mannen heter Lars. Varje morgon sätter han sig i sin fula bil och kör tre mil. Han kör förbi en kennel där det bor åtta schäfrar, ett hus som det står BETEL på, en kulle som heter Skeftasberget och en kyrka med tupp på taket. Sen parkerar han, tar ett djupt andetag och kliver in i ett rött tegelhus. Det är Hardemo skola och nu ringer klockan.”

Ur vuxenperspektiv är detta en ont i magen-tristess som målas upp, ur barnperspektiv är det kanske en halvointressant gubbe där den ringande klockan möjligen kan betyda att nu kanske det händer något spännande snart. Gubben är Hedvigs magister. Han är världens mest rättvisa, men denna dag blir han plötsligt så arg och trött på sina pladdrande tredjeklassare. Han slår bokstavligt talat näven i bordet, bryter handleden och faller ihop inför en förskräckt skara barn. Drastiska händelser som med Stina Wirséns stilsäkra teckningar blir nästan rörliga över sidorna.

Magistern blir sjukskriven och in klumpar en annan sorts lärare och den nya eleven är vacker som en prinsessa och det är Hedvig som möter henne först. Hedvig blir invig i en viktig hemlighet och när den nya eleven inte har fått någon egen bänk ännu får hon sitta i Hedvigs knä. Hennes ljuva långa hår doftar gott och kittlar i näsan. Hedvig är lycklig. Man ack den lycka som varar länge. Allt är över på så många minuter som ett upprop kan ta. Den nya eleven, prinsessan med det underbara håret heter – OLLE!
Berättandet är drastiskt, nära schablonen ibland, men mest roligt och allvarligt i en välavvägd balans.

Eva Wahlström



huvudnyheter just nu

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74



Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om bilder med egna berättelser:

"Att publicera bilder med en egen berättelse är något dagspressen gör allt oftare. Bildjournalistiken är i kraftig utveckling".

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om pensionsåldrar:

"Av veckans reaktioner att döma finns en starkt rotad föreställning om vad som ska hända vid 65. Där går en gräns för när man inte längre betraktar sig, eller för den delen betraktas, som en del av arbetslivet".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om de hotade skolorna:

"Av reaktionerna på BT:s avslöjande igår att döma, torde den rödgröna styrande minoriteten få jobba riktigt hårt för att övertyga de föräldrar som kommer att drabbas av skolnedläggningarna om att den föreslagna lösningen är rimlig".

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.