Kulturpolitiken i strålkastarljuset

Kultur 2011-05-11 | Uppdaterad 2011-05-11

Vem ska styra över kulturpolitiken i Västra Götaland efter omvalet?


LäS MER

Det undrade organisationen Svensk Scenkonst, och bjöd in alla regionens kulturpolitiska talespersoner till debatt.

Regional kulturpolitik är en viktig fråga, inte minst eftersom det handlar om landets största kulturbudget.

Det blev en livlig och rolig debatt, om än med få stora överraskningar.

Eller jo, en överraskning. Det var när flamencoparet från World Dance Company började sin – oannonserade – show och Sverigedemokraten Christian Westling, som satt i publiken, snart reste sig upp och ropade till dem:

– Knip igen, vad är det här för trams?

Flamencoparet, som var kvällens kulturinslag, satte igång just när Sverigedemokraternas Daniel Rondslätt skulle svara på en fråga. Rondslätt kom av sig och visste inte vad han skulle säga efteråt.

Var det planerat? Eller en slump? Jag misstänker att det inte var en slump att de började just då, men knappast heller någon konspiration från arrangörernas sida – snarare parets eget beslut.

Sverigedemokraterna utmärkte sig över huvud taget genom sin syn på kultur. De talade om att värna det svenska och att kulturarbetare har ansvar för att försörja sig själva som alla andra, medan alla andra partier talade om mångfald, fri kultur och att kultur med kvalitet kostar.

Tre politiker hade annars huvudroller i debatten och svarade på flest frågor: Anneli Stark (S), Lars Nordström (FP) och Karin Greenberg (C). De verkade överens om mycket. När kulturnämndens ordförande Anneli Stark fick frågan om vad som skiljer dem lyfte hon fram hur hon vill satsa på subkulturer, den kultur som finns runt hörnet.

”Göteborgssymfonikerna” var annars mantrat för kvällen. Den som hade gjort ett streck på ett papper varje gång en politiker nämnde dem hade haft ett fullklottrat ark vid debattens slut. Göteborgsoperan nämndes nästan lika ofta. Självklart är symfonikerna och operan omistliga för regionen – men det kändes ändå lite enkelspårigt.

Den som presenterade nyheter, åtminstone för mig, var den lågmälda miljöpartisten Anna Sibinska. Hon pratade om en ny form av egenanställning för frilansare inom kultursektorn, med skattelättnader. Hon sade också att hon stöder KRO:s krav på utställningsersättning för konstnärer (se debattartikel här intill). Det är självklart rimligt att även konstnärer får betalt för sitt arbete.



Disqus

huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

FOTBOLL

Hur går det för Sverige i fotbolls-EM?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [I går 21:07]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Marks Gymnasieskolas studentbal

Bal [Uppdaterad i går 18:46]

Bubbel, blåsor och vals. På sena eftermiddagen var det dags för Marks Gymnasieskolas studentbal. Nu kan du se balbilderna, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Tingsholmsgymnasiets studentbal

Bal [Uppdaterad i går 17:12]

Bubbel, blåsor och vals. I kväll är det dags för Tingsholmsgymnasiets studentbal. Nu kan du följa balerna i bilder, via datorn eller mobilen, här på bt.se!


Beställ balbilder!


Loreens önskade snöfall i Baku

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 21:10]

Snön faller i Baku. Och med den har Loreen hittat rätt. Scenklädseln har anpassats och kompromisserna har lösts.

 


Här kör treåringen mot trafiken

Nyheter [Uppdaterad i går 16:56]

En treårig pojke i Kina körde med sin eldrivna trehjuling mitt i den tunga trafiken. På övervakningsfilmen ser man att han är nära att bli överkörd av både bilar och bussar.

 


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74



Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.