Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
TT kultur 2012-02-17
Ryska myndigheter avslår en ansökan om demonstrationstillstånd för ett gäng Kinderäggsleksaker, legogubbar och leksaksbilar. Avslaget motiveras med att leksakerna inte är ryska medborgare, skriver The Guardian.
- Som ni förstår, leksaker, i synnerhet importerade leksaker, är inte ryska medborgare, de är inte ens människor, säger AndreJ Ljapunov, talesman för den ryska staden Barnaul till lokala medier.
Den senaste månaden har leksaker synts protestera bland annat i Serbien. Legogubbar, pingviner och nallar har alla burit plakat med krav på demokratiska val och klagomål på korruption. Även i Ryssland har leksaker demonstrerat med plakattexter som "En tjuv ska sitta i fängelse, inte i Kreml".
Leksaksprotesterna är ett exempel på en ny rysk demonstrationsvåg, präglad av absurdistisk humor, skriver The Guardian. Myndigheternas agerande gör inte saken sämre.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Victoria Ramalho
victoria.ramalho@bt.se
Telefon: 033-700 07 86