Vår jobbpolitik ger resultat

Debatt 2011-09-20 | Uppdaterad 2011-09-20

Replik på Tommy Waidelichs artikel ”Stärk drivkraften att arbeta” (BT 7/9).

Just nu är det oroligt i många europeiska ekonomier. Även Sverige påverkas. Samtidigt har vi ett bättre utgångsläge än många av våra grannländer. Alliansen har sedan 2006 tagit ansvar för Sveriges ekonomi genom att se till att fler har fått ett arbete. I Västra Götaland är antalet arbetslösa nu 10 000 färre än förra året, enligt statistik från Arbetsförmedlingen.

Vår jobbpolitik vilar på tre ben. Vi vill att det ska löna sig bättre att arbeta, att fler ska våga anställa och att fler företag ska vilja starta, stanna och växa i Sverige. Det är en politik som har gett resultat. När jobbskatteavdragets effekter på sysselsättning och arbetade timmar har utretts av bland andra Konjunkturinstitutet och Finanspolitiska rådet, har man sett tydliga positiva resultat. Effekten bedöms på riksnivå vara 70 000–120 000 fler heltidstjänster.

När incitamenten till att arbeta förbättras ökar sysselsättningen, Sverige går framåt. Det är därför glädjande att Tommy Waidelich håller med om att det ska löna sig att gå från bidrag till arbete.

Åtgärder har också riktats mot dem som står längst ifrån arbetsmarknaden och Sverige tillhör nu de länder i EU som har lägst andel långtidsarbetslösa.
Alliansen har gjort det enklare att starta och driva företag genom en minskad administrativ regelbörda, sänkta egenavgifter och sänkt bolagskatt. Vi har dessutom halverat arbetsgivaravgiften för människor under 26 år så att trösklarna för att anställa unga har minskat. Bara i Västra Götalands län har antalet öppet arbetslösa ungdomar minskat med över 15 procent det senaste året.

Vi har satt jobben främst sedan 2006 och under de kommande åren kommer vi att fortsätta satsa för att alla som kan arbeta också ska ha möjlighet att göra det. Möjligheten att kunna förverkliga sig själv är den bästa hjälpande hand som kan ges.

Cecilie Tenfjord-Toftby (M)
riksdagsledamot

Ulrik Nilsson (M)
riksdagsledamot

Jan Ericson (M)
riksdagsledamot



BT:s riktlinjer för nätkommentarer:

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men…

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte personangrepp.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Och...

Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.

Disqus

huvudnyheter just nu

Dagens fråga

 

Dagens fråga

Hur ofta handlar du på loppis?

Visa resultat




Avspark Elfsborg: Därför räcker Larsson upp handen vid hörnor

Elfsborg i allsvenskan [Uppdaterad i går 18:18]

Fredrik Sandgren och Göran Lohne diskuterar förlusten borta mot Helsingborg, Jörgen Lennartsson ser fram emot matchen mot BP och Johan Larsson försöker skruva den som Beckham.

 


Snart dags för studentbalerna!

Bal [Uppdaterad i går 15:35]

Bubbel, blåsor och vals – studentbalernas tid är här. Precis som tidigare kan du följa balerna i realtid via datorn, surfplattan eller mobilen här på bt.se.
Och även i år har du möjlighet att beställa dina favoritbilder direkt hem till dig – hur enkelt som helst.
På söndag drar vi igång med Herrljunga!


Tobias Hjelm

Debatt- och insändarsidorna ger läsarna chansen att diskutera, kritisera och berömma företeelser i vardagen. Mitt namn är Tobias Hjelm, jag är debattredaktör med uppgift att se till att så många som möjligt kommer till tals.

Tobias Hjelm
tobias.hjelm@bt.se
Telefon: 033-700 07 85



Mest läst på debatt


Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Signe Oskarsson
signe.oskarsson@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om bilder av Gud:

"Att avbilda Jesus har i tvåtusen år varit komplicerat och väckt känslor"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om arbetslinjen:

"Bara trams, sade Peter Löberg (S) i radions P1."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om Elfsborgs förlust mot Helsingborg:

"Med allsvenskans sista förlustnolla sprucken ändras läget i toppen. Nu har Helsingborg sex poängs försprång till mästarna."

Lena Kvist, kulturchef

Om Munros noveller:

"Livet brinner. Alice Munro vet. Om du inte mött henne än är det dags att ändra på den saken."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Man blir häpen över hur välkomponerat allting är. Och åter igen: stolt. Att vi lyckas göra ett sådant här stort evenemang så fantastiskt bra."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.