Skattefinansierad kollektivtrafik – för miljöns skull

Debatt 2008-04-13 | Uppdaterad 2008-04-11

Kommunikationer är en grundpelare i ett modernt samhälle.

Att det finns ett sätt att transportera sig själv mellan hem, arbete, skola och fritidsaktiviteter är en grundförutsättning för att människor ska kunna leva ett värdigt liv. SSU är en socialistisk organisation och kräver därför att denna möjlighet ska stå alla till handa, oavsett klass, kön, etnicitet, eller funktionsnedsättning. Tyvärr ser vi idag hur höga biljettpriser stänger stora grupper ute ifrån möjligheten att åka med vår kollektivtrafik. Detta är vansinne i en tid då miljöproblemen blir allt mer uppenbara.
Om inget görs fort kommer situationen alltför snart att vara helt utom kontroll. Dess effekter kommer att drabba oss alla, och i synnerhet de allra fattigaste. Bilismen är en av orsakerna till att utsläppen ökar och växthuseffekten därefter. Att kräva att vi skulle sluta transportera oss är ett orealistiskt krav, det skulle slå undan benen för alla försök till att skapa ett modernt, jämlikt samhälle för alla. Vad vi istället ska se över är hur vi transporterar oss och hur vi kan göra det på ett mer miljövänligt sätt.
Det ska inte kosta någonting för individen att vara miljövänlig. Därför är det dags att på allvar lyfta upp frågan om en skattefinansierad kollektivtrafik på dagordningen. Detta skulle möjliggöra för alla att på lika villkor välja ett miljövänligt alternativ istället för bilen. Främst är det människor från arbetarklassen och unga som tjänar på att kunna transportera sig gratis.
Ett fåtal försök har gjorts och alla har visat att kollektivtrafiken har ökat när biljettpriserna försvunnit. En annan slutsats vi kan dra av de försöken är att vi samtidigt som vi gör kollektivtrafiken tillgänglig för alla måste agera aktivt för att pressa tillbaka bilismen.
Beräkningar på vad detta skulle kosta hamnar på ungefär 15 miljarder. En ganska blygsam summa i förhållande till vad det ger oss i gensvar, dels genom en jämlik möjlighet för alla att kunna ta sig dit man måste och dels genom de minskade utsläppen de skulle resultera i.
För SSU är det självklart att kräva en skattefinansierad kollektivtrafik. Parallellt med detta måste givetvis kollektivtrafiken byggas ut för att göra det möjligt för människor att ta sig dit de behagar. Visst kommer det att kosta lite, men vi har råd! När vi ser hur isarna redan börjat smälta, hur havsnivåerna höjs och vintrarna försvinner bör den relevanta frågan snarare vara om vi har råda att inte göra kollektivtrafiken avgiftsfri?

Johan Dalberg
ordf. SSU Borås

Mikael Karlsson
distriktsstyrelseledamot SSU södra Älvsborg



Kommentarer

huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

Kyrkan

Hur ofta går du i kyrkan?

Visa resultat




Före detta logementsbyggnad brann

Nyheter [I går 19:30]

En före detta logementsbyggnad i Almnäs utanför Södertälje fattade eld under måndagen. Eftersom byggnaden var övertänd när räddningstjänsten kom på plats tog man beslutet att låta den brinna ner till grunden.

 


Bee Gees-stjärnan död

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 13:35]

Robin Gibb, medlem i trion Bee Gees, har avlidit 62 år gammal. Han dog efter längre tids kamp mot cancer. Med sina bröder Barry och Maurice var Bee Gees enormt stora under disko-eran på 70-talet med låtar som 'Stayin' alive' och 'Night fever'.

 


Tobias Hjelm

Debatt- och insändarsidorna ger läsarna chansen att diskutera, kritisera och berömma företeelser i vardagen. Mitt namn är Tobias Hjelm, jag är debattredaktör med uppgift att se till att så många som möjligt kommer till tals.

Tobias Hjelm
tobias.hjelm@bt.se
Telefon: 033-700 07 85



Hetaste debatten – mest läst


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.