Debatt 2010-03-03 | Uppdaterad 2010-03-03
Moderaternas arbetslinje under Reinfeldt handlar om att med sanktioner och myndighetskontroll tvinga ut både sjuka och arbetslösa i arbetslivet på vilka villkor som helst, skriver Anders Österberg och Arne Kjörnsberg.
För en tid sedan sade Fredrik Reinfeldt att hans förebild var Tage Erlander. Så konstigt det är, moderater gillar socialdemokratiska ledare först när de är döda. Vi känner igen det. Gösta Bohman hyllade på 1970-talet Per Albin Hansson och satte bilden av honom mot Olof Palme. Palme blev inte svaret skyldig. I en klassisk replik läste han högt ur folkhemstalet från 1928.
”Vid högtidliga och för övrigt även vid vardagliga tillfällen tala vi gärna om samhället – staten, kommunen – såsom det för oss alla gemensamma hemmet, folkhemmet, medborgarhemmet. Hemmets grundval är gemensamheten och samkänslan. Det goda hemmet känner inte till några privilegierade eller tillbakasatta, inga kelgrisar och inga styvbarn. Där ser inte den ene ner på den andre. Där försöker ingen skaffa sig fördel på andras bekostnad. Den starke trycker inte ner och plundrar den svage. I det goda hemmet råder likhet, omtanke, samarbete, hjälpsamhet”. På det sättet visade Palme att Bohman inte hade en aning om vad han pratade om.
Nu försöker Reinfeldt frammana bilden av sig själv som en ny Tage Erlander, som en landsfader. Han kommer aldrig att lyckas med det. Han blir aldrig som Erlander. Skälet är naturligtvis att moderatledaren står för en helt annan politik. Den bärande tanken i Erlanders politik, liksom i Per Albin Hanssons, var att människor skulle hålla samman. Det var det som var grunden för välfärdssamhället.
Reinfeldt gör tvärt om. Sätter de som har ett arbete mot de som är arbetslösa. De som är friska mot de som är sjuka. De unga mot de äldre. Stad mot land. I Erlanders Sverige behövdes inte ökade klyftor för att bygga landet – tvärt om – Erlander arbetade alltid för att minska klyftorna.
Vi vill illustrera med två citat. ”Det går inte att göra stora samhällsreformer utan att människor kommer i kläm”, säger Fredrik Reinfeldt som försvar för jakten på sjuka.
Tage Erlander hade en annan syn på reformer. Han formulerade sig så här: ”Vi vägrar att lasta bördan på den enskilde. Framsteg kräver omställning och förändring. Det är det pris vi får betala och det gör ju för övrigt inte tillvaron mindre spännande. Men den enskilde har rätt till trygghet även i föränderlighetens samhälle”.
Den socialdemokratiska arbetslinjen på Tage Erlanders tid handlade om att ge dem som blev av med arbetet, när gamla industrier slogs ut, möjlighet till utbildning och kompetens för nya jobb. Kopplat till det en politik för att underlätta investeringar i framväxande branscher, som gav nya arbeten och bättre löner.
Moderaternas arbetslinje under Reinfeldt handlar om att med ekonomiska sanktioner och en myndighetskontroll, på och ibland över gränsen till förmyndarskap, pressa och tvinga ut både sjuka och arbetslösa i arbetslivet på snart sagt vilka villkor som helst.
Det grundläggande i den Borg-Reinfeldtska modellen är nämligen att de nya jobben bara kan komma i lågproduktiva servicesektorer, med dålig lönebetalningsförmåga. Därför måste man skapa ett ekonomiskt tryck, närmast tvång, på människor att ta de jobben på i stort sett vilka villkor som helst.
Det vårt land behöver är att i verklig mening återvända till arbetslinjen. Den riktiga, den erlanderska arbetslinjen. Den som innebar att man stärker människors möjligheter att få arbete, med en bra lön och en trygg anställning. Det handlar om att återskapa möjligheterna att få arbetsmarknads- och yrkesutbildning, men det krävs mer. Med dagens annorlunda och hårdare utslagningsmekanismer krävs åtgärder inom vård och rehabilitering och då talar vi om något helt annat än Husmark Pehrssons misslyckade ”rehabiliteringskedjor”.
Reinfeldt och Erlander. Det handlar om helt olika ideologier – solidaritet eller egoism. Det är därför förslagen att möta dagens utmaningar blir helt olika. Ska vi hjälpas åt eller skall var och en tvingas klara sig själv?
Dock – en sak står alldeles klar. Fredrik Reinfeldt blir aldrig någon ny Tage Erlander. Den viktigaste orsaken är kanske att Reinfeldt inte ens spelar i samma division. Tage Erlander var inte en person som någonsin skulle kalla sig själv landsfader och han skulle aldrig hålla ett sådant tal som Reinfeldt höll på moderatstämman. Erlander kunde nämligen det gamla ordspråket. Högmod går före fall.
Anders Österberg
förbundsstyrelseledamot SSU
Arne Kjörnsberg (S)
fd riksdagsledamot och ordförande i finansutskottet
Jättebra artikel!!!
Lite pajkastning från några bittra sossar som kanske är avundsjuka på att moderaterna har en statsministerkandidat värdig namnet.
Var det bättre förr? Varför Arne är Du och det nya stjärnskottet på den lokala himlen Andrs , alltid så bittra. Ni kan och har svar på allt som alltid. Tyvärr så förändras samhället men det verkar inre som Du Arne hänger med i densamma. Problemet är att vår nya stjärna Anders Österberg verkar vara lika inskränkt som alla gamla sossar alltid har varit. Det samhälle som vi har idag har Du Arne varit med att skapa. Tänk på det.
...för nu ladder han om. Störtskönt.
Men du Mange. Reinfeldt har dålig självkänsla. Det har inte gått så bra för honom. Arbetslösheten är rekordhög. Så han önskar att han vore lite mer som Tage Erlander. Reinfeldt är avundsjuk. Ingen annan.
Lennart Persson: Klassklyftorna har ökat, arbetslösheten har ökat, det är svårare att för unga att få tag på en bostad och solidariteten i samhället byts ut mot "sköt dig själv och skit i andra". Allt som är gammalt behöver inte vara dåligt bara för att det är gammalt. Så kanske var det bättre för?
Jaha...
Varje gång som någon inom Socialdemokratin lyfter fram konkreta exempel på vilka konsekvenser Moderaterna har haft på Sverige så är det pajkastning. Mycket märkligt...
Jag kan i och för sig förstå att en del blir rädda av det Anders och Arne skriver. Verkligheten är nämligen skrämmande för många idag. Moderaternas hetsjakt på sjuka, arbetslösa och pensionärer är tydliga exempel på vem som Moderaternas politik finns för.
För er som vältrar er i Moderaternas glans vill jag be er att gå ut till en arbetsförmedling, försäkringskassa och PRO lokal. Där kommer ni stöta på just dom som har drabbats hårdast av en politik som snarare stjälper än hjälper. Vill ni verkligen få en inblick i misär som skapats av en borgerlig politik så ber jag er att prata med en människa som har varit tvungen att gå till socialen på grund av att borgarna har bestämt att de ska vara friska trots att läkarna säger annorlunda.
PRO - istället för att arrangera Reser och Danser, ta istället aktivt reda på VART TOG AP-fondpengarna, de miljarder som Göran Persson "trollade bort mitt framför näsan på Er" Allmänna Pensions Fonderna ?
Tobbe , varför tar Du parti för PARTIET ? Det är ett förbaskat gnäll på Alliansen,men ge mig ett svar: Vart tog alla MILJARDERNA vägen, som Göran Persson konfi(s)kerade från AP-fonderna och som skulle återställas ( det skulle ju bara vara ett tillfälligt LÅN) - men det blev ett RÅN ! Pengar som skulle täcka Pension-utbetalningar ! Men det lossas Ni inte om, eller SOV Ni då ?
Får en att tänka till! Det är nog dags för ett regeringsskifte nu och göra Fredrik till oppositionsledare.
Nu får det vara slut med lögnerna.
Persson har varken konfiskerat eller trollat bort några miljarder.
De fem partierna som står bakom pensionsöverenskommelsen, Moderaterna, Folkpartiet, Centerpartiet, Kristdemokraterna och Socialdemokraterna var och är överens om att eftersom betalningsansvaret för förtidspensionerna och garantipensionerna flyttades från AP-fonderna till statens budget så skulle också pengar flyttas. De fem ovan nämnda partierna har därför beslutat i fullständig enighet att överföra 258 miljarder.
Det vore klädsamt om någon företrädare för något av de andra partierna någon enda gång tog sitt ansvar och hjälpte till med renhållningen i lögnträsket.
Arne Kj
Håller man inte med f.d riksdagsmannen Arne Kj. så tillhör man lögnträsket. Så uttalar sig en toppolitiker som tycker att vi vanliga medborgare i detta land ska tiga och samtycka med den store Arne Kj. Detta synsätt trodde inte jag att Du hade Arne Kj.
Märkligt att alla som försvarar sossarna kan sitta inne mitt på dagen och skriva debattinägg på BT:s webbsida. Arbetslinjen någon?
Reinfeldt - nej tack. Men att få Mona till stadsminister vore ännu värre.
Egentligen är jag sosse i själen - men nu blir det nog SD som får min röst. SD är det enda vettiga alternativet som jag kan hitta . .
Arbetslinje??Hemma dagtid? Tack för den herr Öman..får väl benämna mej parasiten hädanefter då trots hjärtfel och 3 kroniska sjukdomar i rörelseorganen.. Det finns faktiskt människor som är sjuka trota moderaternas påstående om motsatsen.
Tobbe, var allt så bra före regimskiftet vid förra valet?
Vad föreslår du man skall göra? Hur vill du få finanserna att gå ihop? Beskatta sönder oss som jobbar? Hur ser dina alternativ ut, lite mer i detalj?
Arne Kjönsberg, bitter, oh JA! Inte trovärdig tycker jag.
Debatt- och insändarsidorna ger läsarna chansen att diskutera, kritisera och berömma företeelser i vardagen. Mitt namn är Tobias Hjelm, jag är debattredaktör med uppgift att se till att så många som möjligt kommer till tals.
Tobias Hjelm
tobias.hjelm@bt.se
Telefon: 033-700 07 85
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721