Nytt grisstöd förvärrar bottendöden

Debatt 2011-08-31 | Uppdaterad 2011-08-31

Just nu försöker Landsbygdsdepartementet energiskt driva igenom en ny jättelik köttsubvention på mellan 800 och 1 000 kronor per sugga. Det är ett oerhört hot mot djuren och livet i Östersjön, skriver Jonas Paulsson.


Vår köttkonsumtion resulterar i ett kolossalt näringsläckage till Östersjön som leder till algblomning och bottendöd, hävdar Jonas Paulsson.

Förr associerades syrefria bottnar främst med djupa vatten, men nu drabbas även kustnära områden i Sverige, Finland, Baltikum, Danmark och i Tyskland. I dag är det syrebrist på botten i Östersjön på en yta stor som Danmark och Skåne tillsammans.

Tidigare i år visade SVT många gånger dokumentären ”Vårt grisiga hav”. Filmen avslöjar hur vår köttkonsumtion resulterar i ett kolossalt näringsläckage till Ös-tersjön som leder till algblomning och bottendöd. Programmet slutade tvärt och dramatiskt med att en forskare gav allmänheten ett tydligt råd för att rädda Östersjön – att äta mindre kött.
Sverige står för en femtedel av övergödningen av Östersjön. Sett till befolkningsantalet är det mycket. Övergödningen kommer i huvudsak från jordbruket. Det centrala problemet är den stora svenska köttkonsumtionen, eftersom fyra femtedelar av den svenska åkermarken används till foderodling.

Just nu försöker Landsbygdsdepartementet energiskt driva igenom en ny jättelik köttsubvention på mellan 800 och 1 000 kronor per sugga. Det är ett oerhört hot mot djuren och livet i Östersjön.

Landsbygdsdepartementet motiverar den nya köttsubventionen med att det är en kompensation för en dyrare svensk djurvälfärd. Pengarna kommer att tas ur landsbygdsprogrammet. Att ytterligare göda en bidragssektor som grisindustrin är en näringspolitisk katastrof. De pengarna hade behövts för att förbättra infrastrukturen ute i landet, vilket ger riktiga jobb och gör stor nytta för landsbygdskommunerna.

För djuren, miljön, den svenska ekonomin och skattebetalarna är det bättre att istället införa en djurskyddsskatt för att stärka den svenska djurvälfärden. Då får konsumenten betala för djurens välfärd, istället för staten, samtidigt som den totala köttkonsumtionen minskar.

Konsekvensen blir att importkött som inte lever upp till den svenska djurskyddsnivån blir dyrare. Detta bryter inte mot EU:s konkurrensregler eller internationella frihandelsavtal, förutsatt att importkött som producerats med motsvarande svensk djurskyddsnivå också slipper den nya djurskyddsskatten.

Runt Östersjön gavs i veckan ekolöften för ett friskare Östersjön i samband med Forneldarnas natt. Många av Östersjöregionens invånare lovade att äta mer vegetariskt och Finlands miljöminister Niinistö gav ett löfte om att arbeta för ett lagförslag om mindre fosfat i tvättmedel.

Hundratals eldar lyste upp natten i sydvästra Finland, Estland och i Rigabukten. Men i Sverige var det mörkt. Vill regeringen på allvar visa glöd och ledarskap i arbetet för Östersjön är det logiskt att dra tillbaka den nya planerade gigantiska grissubventionen och ersätta den med en djurskyddsskatt.

Jonas Paulsson (MP)
kommunpolitiker



BT:s riktlinjer för nätkommentarer:

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men…

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte personangrepp.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Och...

Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.

Disqus

huvudnyheter just nu

Dagens fråga

 

Dagens fråga

Gör våldsspel människor mer våldsamma?

Visa resultat




Tobias Hjelm

Debatt- och insändarsidorna ger läsarna chansen att diskutera, kritisera och berömma företeelser i vardagen. Mitt namn är Tobias Hjelm, jag är debattredaktör med uppgift att se till att så många som möjligt kommer till tals.

Tobias Hjelm
tobias.hjelm@bt.se
Telefon: 033-700 07 85



Mest läst på debatt


Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om bilder av Gud:

"Att avbilda Jesus har i tvåtusen år varit komplicerat och väckt känslor"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om arbetslinjen:

"Bara trams, sade Peter Löberg (S) i radions P1."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om Elfsborgs förlust mot Helsingborg:

"Med allsvenskans sista förlustnolla sprucken ändras läget i toppen. Nu har Helsingborg sex poängs försprång till mästarna."

Lena Kvist, kulturchef

Om Munros noveller:

"Livet brinner. Alice Munro vet. Om du inte mött henne än är det dags att ändra på den saken."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Man blir häpen över hur välkomponerat allting är. Och åter igen: stolt. Att vi lyckas göra ett sådant här stort evenemang så fantastiskt bra."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.