Involvera alla i arbetskraften

Debatt 2012-02-13 | Uppdaterad 2012-02-13

Samhall kan inte självt ta ansvaret för alla de arbetsvilliga personer som idag inte kommer in på arbetsmarknaden. Det krävs att fler arbetsgivare aktivt arbetar med detta, skriver Anette Lindgren.


Samhall var den här veckan med i dokumentärprogrammet Chefen undercover. Serien handlar om chefer på stora svenska företag som jobbar under täckmantel för att lära sig mer om sitt företag.

Mats Eliasson, Samhalls marknadsdirektör, är den av våra chefer som fick förmånen att gå undercover. Under en vecka träffade han fem oerhört stolta Samhallmedarbetare som alla vid något tillfälle blivit utdömda av arbetsmarknaden, men som tack vara sitt arbete kunna ta sig tillbaka in i arbetslivet igen.

Men Mats Eliasson fick också uppleva hur våra medarbetare möts av okunskap och förutfattade meningar, där omvärlden väljer att se deras hinder, och inte möjligheter. Vårt uppdrag är att utveckla människor genom arbete. Riktiga jobb som någon är beredd att betala för. Alla våra medarbetare har någon form av funktionsnedsättning och blir anvisade till Samhall från Arbetsförmedlingen. Ofta rör det sig om människor som befunnit sig långt bort från arbetsmarknaden. På Samhall matchas de sedan utifrån sina egna förutsättningar till rätt jobb.

Men Samhall kan inte självt ta ansvaret för alla de arbetsvilliga personer som idag inte kommer in på arbetsmarknaden. Det krävs att fler arbetsgivare aktivt arbetar med detta. Det har visat sig att de som är bäst på att anställa personer med funktionsnedsättning är småföretagare. Sämst är den offentliga sektorn – såväl staten som kommunerna och landstingen.

Detta är märkligt, inte minst med tanke på att de kan använda sig av regelverket i Lagen om offentlig upphandling (LOU) för att faktiskt ställa krav på de upphandlande företagen. Hållbarhet, som hittills i stor utsträckning dominerats av miljöperspektivet, borde också handla om hur vi på längre sikt tar tillvara och utvecklar människor.

För oss är det uppenbart att det finns en mycket stor, tyvärr ofta dold, tillgång på arbetsmarknaden. En betydande resurs som kan gynna såväl näringsliv som samhället i stort, samtidigt som det naturligtvis ger den enskilde ökad livskvalitet och skapar delaktighet.

Samhalls medarbetare bevisar varje dag sin förmåga att leverera varor och tjänster som står sig på ett utmärkt sätt i konkurrensen. Väljer man att bygga på individens förmågor kan vi bevisa att denna grupp kan och vill bidra. Det handlar definitivt inte om välgörenhet utan om vår egen förmåga att se kraften och förmågan hos denna målgrupp.

Att det finns en okunskap och rädsla har vi respekt för. Samhall kan därför hjälpa företag att komma igång med matchning, ledarskapsutbildning och personalutvecklingsinsatser.

Sedan Samhall bildades 1980 har drygt 30 000 av våra medarbetare gått vidare till andra arbetsgivare. Det är genom riktiga arbeten, som skapas i riktiga kunduppdrag, som vi gör våra medarbetare attraktiva på arbetsmarknaden. Det är så vi bryter utanförskapet och bekämpar okunskapen om våra medarbetare.
Nu hoppas vi att fler – såväl näringslivet som den offentliga sektorn – ser möjligheten att bidra till ett hållbart samhälle genom att involvera alla i arbetskraften. Att de ser och bedömer våra medarbetare för vad de kan, inte för vad de inte kan.

För att se människor som länge stått utan arbete börja jobba och utvecklas är ett privilegium. Att sedan din organisation och samhället mår lika bra är en bonus.

Anette Lindgren
regionchef Samhall i Västra Götaland och Värmland



Disqus

huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

Kyrkan

Hur ofta går du i kyrkan?

Visa resultat




Före detta logementsbyggnad brann

Nyheter [I går 19:30]

En före detta logementsbyggnad i Almnäs utanför Södertälje fattade eld under måndagen. Eftersom byggnaden var övertänd när räddningstjänsten kom på plats tog man beslutet att låta den brinna ner till grunden.

 


Bee Gees-stjärnan död

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 13:35]

Robin Gibb, medlem i trion Bee Gees, har avlidit 62 år gammal. Han dog efter längre tids kamp mot cancer. Med sina bröder Barry och Maurice var Bee Gees enormt stora under disko-eran på 70-talet med låtar som 'Stayin' alive' och 'Night fever'.

 


Tobias Hjelm

Debatt- och insändarsidorna ger läsarna chansen att diskutera, kritisera och berömma företeelser i vardagen. Mitt namn är Tobias Hjelm, jag är debattredaktör med uppgift att se till att så många som möjligt kommer till tals.

Tobias Hjelm
tobias.hjelm@bt.se
Telefon: 033-700 07 85



Hetaste debatten – mest läst


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.