Intolerans på internet

Debatt 2011-07-28 | Uppdaterad 2011-07-28

Två unga socialdemokrater från Borås skriver om hatets utbredning: "Den idévärld som Anders Behring Breivik hämtade sin näring från finns överallt på nätet".

Det är med den djupaste sorg vi har tagit emot beskedet om att vi aldrig kommer att få träffa många av våra kamrater i AUF igen.

Det finns inga ord som kan beskriva hur de flesta av oss känner. Den svenska och norska socialdemokratin har alltid haft starka band. Vi deltar i varandras valrörelser, åker på varandras läger och vi för samma kamp. I Norge och i Sverige.

Det känns så fegt att angripa barn och ungdomar. Ja – det var också barn med på lägret. De mördades på ett sommarläger av en för dem helt okänd gärningsman, en högerextremist som hatade arbetarrörelsens anspråk på alla människors lika värde, jämlikhet, jämställdhet och kampen mot rasism. Men det är också ett hårt slag mot hela det politiska Norge.

Vi båda var med och kämpade med Arbeiderpartiet och AUF i den norska valrörelsen 2009. Vi knackade dörr och delade ut rosor, sida vid sida.

Det hjärtlösa och omänskliga våldet som drabbat just norsk arbetarrörelse gör det därför svårt att andas.
Anders Behring Breivik är ensam ansvarig för sina handlingar. Men för att förstå hans handlingar måste vi förstå det politiska klimat de utfördes i. Detta rasistiska klimat finns i både Norge och Sverige.

Daniel Poohl, chefredaktör för tidningen Expo och en av Sveriges ledande experter på högerextremism, skriver:

”Han kan ha agerat ensam, det vet vi inte allt om. Men han hade en gemenskap, en idévärld där hans tankar fick näring.”

Den idévärlden kan vem som helst hitta på nätet. På hemsidor som Politiskt ­inkorrekt eller dess norska motsvarighet Document.no, samt i kommentarfält och hos sverigedemokratiska bloggare.

Senast i raden är en sverigedemokrat från Varberg som yrade att terrordådet var det mångkulturella samhällets fel, om mångkulturen inte hade funnits hade motivationen till att göra terrordådet inte heller funnits, menade han.

På nätet finns oaser för intoleransens kultur som följer i extremhögerns spår. Deras attacker riktar sig mot invandrare, kvinnor och HBT-personer. Inkorgarna hos oss som försvarar mångkultur, feminism och jämlikhet fylls av hat och hot. Kommentarfälten är fyllda till brädden av rasism, homofobi och kvinnofientlighet.

Under våra år som politiskt aktiva i Borås har det kommit flera hotbrev, mail och telefonsamtal från människor som säger sig sympatisera med Sverigedemokraterna eller andra högerextrema grupper. Det kommer nästan alltid som ett brev på posten varje gång vi försvarar det mångkulturella samhället. Vi uppmanar alla att tänka till. Det får vara nog med hat och intolerans. Det leder bara till ännu mer hat och ännu mer intolerans.

Låt oss istället lyssna till Stine Renate Håheim, en av de som överlevde från Utöya:

”Om en människa kan visa så mycket hat, tänk då på hur mycket kärlek vi alla tillsammans kan visa”.

Med våra hjärtan fyllda av sorg och hopp önskar vi att ännu fler börjar kämpa för ett öppet och tolerant samhälle. Det bästa du kan göra är att engagera dig i ett demokratiskt parti.

Anders Österberg, ledamot förbundsstyrelsen SSU

Jonas Bergström, ordförande Ung Kristen Vänster



Disqus

huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

Kyrkan

Hur ofta går du i kyrkan?

Visa resultat




Före detta logementsbyggnad brann

Nyheter [I går 19:30]

En före detta logementsbyggnad i Almnäs utanför Södertälje fattade eld under måndagen. Eftersom byggnaden var övertänd när räddningstjänsten kom på plats tog man beslutet att låta den brinna ner till grunden.

 


Bee Gees-stjärnan död

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 13:35]

Robin Gibb, medlem i trion Bee Gees, har avlidit 62 år gammal. Han dog efter längre tids kamp mot cancer. Med sina bröder Barry och Maurice var Bee Gees enormt stora under disko-eran på 70-talet med låtar som 'Stayin' alive' och 'Night fever'.

 


Tobias Hjelm

Debatt- och insändarsidorna ger läsarna chansen att diskutera, kritisera och berömma företeelser i vardagen. Mitt namn är Tobias Hjelm, jag är debattredaktör med uppgift att se till att så många som möjligt kommer till tals.

Tobias Hjelm
tobias.hjelm@bt.se
Telefon: 033-700 07 85



Hetaste debatten – mest läst


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.