Försvara mot bluffakturor

Debatt 2012-01-30 | Uppdaterad 2012-01-30

Antalet falska fakturor, så kallade ”bluffakturor”, från kriminella företag ökar och utsatta företagare hamnar i kläm mellan flera lagar och myndigheter. Nu uppmanar vi regeringen att ta situationen på allvar!

Hela 16 procent av småföretagarna i Sverige har drabbats av bluffakturor, enligt höstens Småföretagsbarometer. Samtidigt rapporterar Företagarnas juridiska rådgivning en ökning av samtal från utsatta företagare.

Blufföretag rider på företagares rädsla för betalningsanmärkningar. Skräckmetoderna som används tycks varken Polisen, Datainspektionen, Kronofogden eller domstolarna rå på. Nu krävs ett helhetsgrepp för att förhindra den negativa utvecklingen.

Justitieminister Beatrice Ask bör därför tillsätta en utredning för att skyndsamt utreda:
* om ångerrätten ska gälla även företag vid viss typ av distanshandel utan att den drabbar hederliga företag som gör affärer över telefon dagligen,
* hela 3:e kapitlet i avtalslagen och då särskilt att paragraf 36, som gör det möjligt att häva avtal som ingåtts under ”oskäliga omständigheter”, faktiskt används i domstolar även när det gäller företag, samt paragraf 30 om ogiltighet vid ”svikligt förledande” som ofta används i sammanhang med bluffakturor,
* om villkoren för rättsskydd ska sänkas, eftersom de kriminella företagen alltid verkar hålla sig under 0,5 basbelopp,
* kreditupplysningslagen och hur nuvarande hantering hos Kronofogden ytterligare kan förbättras för att skydda företagare,
* och förbättra lagstiftningen och skärp tillsynen för företag som bedriver inkassoverksamhet.

Företagarna driver ett aktivt informationsarbete mot våra dryga 9000 medlemmar i regionen t ex genom en utbildningsturné i februari.
Vi bistår utsatta medlemmar och ger dem stöd i agerande och eventuella domstolsprocesser. För företagaren är det en fruktansvärd process att gå igenom.
Detta försvagar svenskt affärsklimat och bör tas på stort allvar!

Jeanette Gustafsson
ordförande Företagarna Borås

Maria Derner
regionchef Företagarna Västra Götaland



Disqus

huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

Kyrkan

Hur ofta går du i kyrkan?

Visa resultat




Före detta logementsbyggnad brann

Nyheter [I går 19:30]

En före detta logementsbyggnad i Almnäs utanför Södertälje fattade eld under måndagen. Eftersom byggnaden var övertänd när räddningstjänsten kom på plats tog man beslutet att låta den brinna ner till grunden.

 


Bee Gees-stjärnan död

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 13:35]

Robin Gibb, medlem i trion Bee Gees, har avlidit 62 år gammal. Han dog efter längre tids kamp mot cancer. Med sina bröder Barry och Maurice var Bee Gees enormt stora under disko-eran på 70-talet med låtar som 'Stayin' alive' och 'Night fever'.

 


Tobias Hjelm

Debatt- och insändarsidorna ger läsarna chansen att diskutera, kritisera och berömma företeelser i vardagen. Mitt namn är Tobias Hjelm, jag är debattredaktör med uppgift att se till att så många som möjligt kommer till tals.

Tobias Hjelm
tobias.hjelm@bt.se
Telefon: 033-700 07 85



Hetaste debatten – mest läst


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.