Cocktail av kemikalier i konsumentprodukter

Debatt 2010-03-08 | Uppdaterad 2010-03-08

Producenter tillåts sälja skor med så höga ftalatnivåer att ett barfota barn inte bör använda dem mer än ett par timmar för att inte det manliga hormonsystemet ska påverkas, skriver Mikael Karlsson och Ulrika Dahl.

Vi har bland annat analyserat skor, handdukar, regnkläder, hårsprayer, hygienprodukter och barnvårdsprodukter. Samtliga studier har visat att det finns kemikalier som är farliga för natur och mänsklig hälsa.

Barn utsätts för miljögifter redan i mammans mage, vilket påverkar deras möjligheter att senare i livet bli föräldrar. Det framgår av forskning från bland annat Danmark och USA.
Forskningen visar också att barn under två år utsätts för halter av hormonstörande kemikalier som riskerar störa deras utveckling och fortplantingsförmåga. Kemikalierna i detta fall kallas för ftalater. Producenter tillåts sälja exempelvis skor med så höga ftalatnivåer att ett barfota barn inte bör använda dem mer än ett par timmar om dagen för att inte det manliga hormonsystemet ska påverkas, för att inte småpojkar ska riskera bli feminiserade. I Danmark har man nu förbjudit en sådan sko, en piratkopia av det populära märket Crocs, men Sverige ligger efter.

Kemikalier är nödvändiga för produktionen av varor, men många av dem är obefogade för att få funktionella produkter. Andra är alltför farliga för att alls användas. Naturskyddsföreningen har i en rad undersökningar de senaste åren visat att miljögifter finns i höga halter i vanliga konsumentprodukter.
Vi har bland annat analyserat skor, T-tröjor, handdukar, regnkläder, solskyddsprodukter, hårsprayer, impregneringssprayer, hygienprodukter, barnvårdsprodukter och joysticks. Samtliga studier har visat att det finns kemikalier som är farliga för natur och mänsklig hälsa. Bland annat har Naturskyddsföreningen hittat ämnen såsom ftalater, fluormiljögifter, tungmetaller och bromerade flamskyddsmedel. Dessa studier visar också att företagen som säljer varorna ofta helt saknar kontroll över vilka kemikalier som finns i dem.

Kemikalieproblemen är idag globala och ökande. En stor mängd kemikalier transporteras till Sverige i de varor som ofta tillverkas i fattiga länder. I dessa länder är 22 procent av alla arbetsrelaterade dödsfall (439 000 årligen) och skador (35 miljoner årligen) direkt orsakade av ohållbar kemikaliehantering i arbetet. Men problemen är större än så. Ingen vet hur mycket kemikalier som släpps ut på fri fot på vårt jordklot, men mätningar visar att de transporteras med vatten och vind över landgränserna. Det handlar om oerhört många ton kemikalier som kan störa utveckling och fortplantning eller ge svåra sjukdomar hos människor. Trots det ökar mängden utsläppta kemikalier kraftigt. Slutstationen för många av dem är länder runt polerna, såsom Sverige.
Det är nu dags att storstäda bland konsumentprodukterna. Den kemikaliecocktail som vi alla vandrar omkring i måste saneras.

Naturskyddsföreningens rapporter pekar tydligt på att lagstiftningen är för svag. Varken EU:s nya kemikalieregler (kallade Reach) eller produktspecifika regler räcker för att skydda hälsan och naturen tillräckligt väl mot farliga kemikalier.
EU:s nya kemikalieregler är alldeles för svaga och går orimligt långsamt att tillämpa. Med nuvarande takt kommer det att ta århundraden att tillståndspröva de värsta kemikalierna och inte ens det behöver medföra att skyddet för hälsa och miljö stärks i praktiken. Det saknas nämligen kunskap om hur kemikalierna som vi utsätts för samverkar och om vilka konsekvenser det ger – kemikaliecocktailen i våra kroppar ger ett oändligt antal kombinationer och alla är potentiellt problematiska.

Öppna marknader och handel kan ge många fördelar för konsumenter och företagen, men endast under förutsättning att miljöproblem hanteras. Därför krävs aktiva politiker och myndigheter.
Regeringen måste därför återigen pressa på inom EU för skärpta regler. EU:s nya regler måste skärpas redan nu. Vi hoppas också att Kemikalieinspektionen ökar sin granskning och bland annat fattar mer offensiva beslut om att företag som använder farliga kemikalier ska byta ut dessa mot mindre farliga alternativ när sådana finns till hands.

Naturskyddsföreningen vill att varje produkt som importeras till Sverige ska vara fri från farliga kemikalier. Det gynnar både människor i de fattiga länderna och svenska konsumenter.
En starkare kemikaliepolitik kan motverka att kostnaderna för samhället ökar, motverka att allt fler barn bli sjuka, får svårt att utbilda sig, och i värsta fall inte kan skaffa barn. Det borde vara en mänsklig rättighet att slippa vandra omkring i en kemikaliecocktail dagligen.

Mikael Karlsson
ordförande Naturskyddsföreningen

Ulrika Dahl
kemikaliehandläggare Naturskyddsföreningen



Kommentarer

  • Tack Mikael o Ulrika!

    Så mkt bättre Naturskyddsföreningen har blivit efter Mikaels inträdande! TACK!
    Finns så mkt skrämmande gifter i vår omgivning, snart kan vi ej äta fisk som en konsekvens.


huvudnyheter just nu

Tobias Hjelm

Debatt- och insändarsidorna ger läsarna chansen att diskutera, kritisera och berömma företeelser i vardagen. Mitt namn är Tobias Hjelm, jag är debattredaktör med uppgift att se till att så många som möjligt kommer till tals.

Tobias Hjelm
tobias.hjelm@bt.se
Telefon: 033-700 07 85



Hetaste debatten – mest läst


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om bilder med egna berättelser:

"Att publicera bilder med en egen berättelse är något dagspressen gör allt oftare. Bildjournalistiken är i kraftig utveckling".

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om pensionsåldrar:

"Av veckans reaktioner att döma finns en starkt rotad föreställning om vad som ska hända vid 65. Där går en gräns för när man inte längre betraktar sig, eller för den delen betraktas, som en del av arbetslivet".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om de hotade skolorna:

"Av reaktionerna på BT:s avslöjande igår att döma, torde den rödgröna styrande minoriteten få jobba riktigt hårt för att övertyga de föräldrar som kommer att drabbas av skolnedläggningarna om att den föreslagna lösningen är rimlig".

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.