Förslaget innebär att strandskyddet vid delar av stränderna helt tas bort. Vid det som blir kvar skall det minskas till 100 meter, skriver Ulf Olsson och Solveig Kjörnsberg.
Debatt 2010-03-08 | Uppdaterad 2010-03-08
Risken är att vi i framtiden inte kan röra oss fritt vid våra sjöar. ?Redan idag finns det stora begränsningar. Vid de attraktiva sjöarna är de orörda områdena ganska få, skriver Ulf Olsson och Solveig Kjörnsberg.
När förslaget till nya regler för strandskydd skulle beslutas i riksdagen skickade socialdemokraterna i Borås ett svar inför riksdagsbehandlingen, med följande inledning: ”Socialdemokraterna i Borås är djupt oroade över de förändringar som föreslås i nya regler för strandskydd. Det kulturarv som den svenska allemansrätten representerar är allvarligt hotad om de föreslagna förändringarna genomförs. Allemansrätten är en unik möjlighet för alla att röra sig fritt i naturen. De flesta människor äger inte mark, strandområden eller strandtomt. Allemansrätten ger oss ändå rätten att gå iland, bada, ankra vår båt och övernatta något enstaka dygn.”
Den första juli 2009 fattade riksdagens majoritet beslut om nya strandskyddsregler och de varningar som kom från olika politiska-, natur- och miljöorganisationer nonchalerades helt.
Nu pågår i Borås ett arbete som klart visar hur rätt vi hade i våra farhågor. Borås Tidning skriver den 2 februari ”Borås planerar nu för att upphäva strandskyddet” och den 25 februari presenterar BT listan över de områden där det kan bli fritt fram att bygga nära vattnet. Tydligare kan det knappast sägas. Det motiv som främst angetts för lagändringen är ”landsbygdsutveckling”. Näringsminister Maud Olofsson (C) skriver att ”Lagen har nu, tack vare alliansregeringen, modifierats för att skapa möjligheter i de glest befolkade delarna av landet.”
När vi granskar det förslag som den politiska majoriteten i Borås nu har ute på remiss, så är det svårt att se det som Olofsson skriver om, ”Glest befolkade delar av landet”.
I Borås handlar det i många fall om attraktiva sjöar i närhet av tätbefolkade delar av vår kommun. Viaredssjön och Stora Dalsjön kan väl knappast ses som glesbygd! Där gäller idag ett ut-?ökat skydd på 200 meter. Förslaget innebär att strandskyddet vid delar av stränderna helt tas bort. Vid det som blir kvar skall det minskas till 100 meter.
Kan du se framför dig hur nära sjön huset kan ligga med det avståndet? Fotbollsplanen vid Borås Arena är cirka 105 meter. Huset ligger vid det ena målet, sjökanten vid det andra. Nog är det mycket strandnära? Detta (100 meter) är vad som gäller vid de flesta av Borås sjöar idag. Det är inte tillräckligt nära för de borgerliga partierna. Ett stort antal sjöar skall undantas från strandskyddet (se BT 25/2 ).
Nu kommer huset kanske att hamna vid fotbollsplanens mittlinje! Men hav tröst. Lagen kräver att det skall finnas utrymme för ”fri passage” intill stranden. Kanske kan vi smyga förbi vid linjen för straffområdet!
För ett par veckor sedan stod prote(s)trörelsen som vanligt på Stora torget på måndagen. Budskapet på flygbladet var ”De borgerliga partierna säger ja till byggnation vi våra stränder. Vi kräver: Stränderna ingår i allemansrätten. Värna strandskyddet”
Kommunalrådet Hjalmarsson (FP) gick förbi och påstod högljutt: ”Ni ljuger”. Nu ser vi förslaget. Fler byggnader, minskad tillgänglighet, bort med strandskyddet vid många av sjöarna i Borås!
Det innebär ett hårt slag mot allemansrätten och det rörliga friluftslivet, det som många anger som det bästa och unika med vårt land. Risken är att vi i framtiden inte kan röra oss fritt vid våra sjöar och vattendrag. Redan idag finns stora begränsningar. Vid de attraktiva sjöarna är de orörda områdena ganska få. De med höga inkomster kan bygga fler stora villor vid våra stränder. De som inte kan köpa någon strandtomt får hålla till godo med det som blir över.
Vem skall då besluta om undantagen från strandskyddet? Skall exploaterings- eller miljöintresset väga tyngst? Självklart handlar det om miljöansvar och därmed ligger uppgiften hos miljönämnden.
Socialdemokraterna i Borås har under många år sagt nej till byggnation vid våra sjöar. Vi vill ?istället rädda tillgängligheten till våra stränder. För alla. Vi vill, att strandskyddet och vår unika allemansrätt, skall gälla också för kommande generationer.
Solveig Kjörnsberg (S)
Ulf Olsson (S)
Strandskyddet vid Viskan inne i centrum talas det aldrig om. Skulle det inte byggas en badplats också så vad jag förstår är det inte det strandnära djurlivet politikerna vill värna. För det är ju även djurlivet som skall kunna röra sig fritt i strandområdet som just strandskyddet omfattar.
Det finns lika stor sjöareal i kommunen som det finns åkermark, varför vill inte kommunen värna denna för framtida livsmedelsproduktion så viktiga mark kan man undra. Är folk så otroligt dumma så de vill bygga nere i vattenbrynet med risk för fukt och vattenskador så får de nog skylla sig själva.
Slutsats, politiker lär er prioritera vad som är viktigt. Mat till folket eller skydda folk från fukt och myggor.
"De med höga inkomster kan bygga fler stora villor vid våra stränder."
Det är ju tack vare strandskyddet som drömmen om en bostad med sjö/havsutsikt endast är möjlig för dem med en rejäl förmögenhet. De få tomter som erbjuds med detta klättrar upp på prisnivåer som vi svenssons inte klarar av med följden att endast de mest välbärgade kan unna sig detta.
Vi är ett stort land med massor av sjöar, 1000-mil kustremsa och tusentals öar samtidigt som vi är knappt några människor. Ger mig den på att om vi delade upp strandremsorna sins emellan så hade varje Svensk kunnat få några mil egen strand.
Jag tycker gott att vi kan släppa på strandskyddet så att även vi vanliga dödliga också har råd med sjöutsikt.
Er avundsjuka slår fel. Liksom vid RUT-avdraget, ett avskaffande drabbar inte de rika, utan låginkomsttagarna som nyttjar tjänsterna + de lågutbildade som arbetar inom sektorn, vilka får gå tillbaka till bidragen när ni återfår makten
Snart blir det förbjudet att gå i skogarna. För där kommer folk snart också att bygga sina villor över gamla stigar och motionspår.
Världen har verkligen blivit girig. All frihet kommer att försvinna så småningom.
Titta bara på Viaredssjön det är ju helt sjukt man kan knappt gå och fiska
längre med barnen det är privat mark överallt...man får köpa en eka på blocket helt enkelt!!!!!
Ps....man kan nästan tro att någon på byggnadsnämden i Borås är mutad!
Mycket bra artikel. Vi socialdemokrater vill att stränder ska vara till för alla människor, djur och växter och inte bara för rika människor med feta villor.
Debatt- och insändarsidorna ger läsarna chansen att diskutera, kritisera och berömma företeelser i vardagen. Mitt namn är Tobias Hjelm, jag är debattredaktör med uppgift att se till att så många som möjligt kommer till tals.
Tobias Hjelm
tobias.hjelm@bt.se
Telefon: 033-700 07 85
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721