Söndag 21 mar 2010, 03:18
Borås Poker, en början på en förhoppningsvis lyckad turneringsserie i Borås. 42 entusiaster hade samlats för att kora en mästare och det var inbjudna representanter från sajten Betsafe, som adderade hela 1000 dollar till turneringen. Inte illa!
Vid turneringens start hade alla fått 10 000 startmarker och med blindarna 25/50 gavs det mycket utrymme för god poker. Det skulle dock smälla direkt! Efter bara 25 minuter hade första spelaren lämnat turneringen Daniel J fick se sin 7 hög färg slagen av en springande kåk. Kan det ha varit de 25 dollarna som hägrade för Daniel som han skulle få insatt på Betsafekontot om han lyckades vinna med den ödestiga handen 72, den sämsta handen i Texas Hold’em. Kort därefter skulle även undertecknad lämna turneringen då 99 inte träffade stegen på brädan 8TJ. För motståndet stod Pierre, representant från Alingsås och hans KT stod och turneringen var slut för Mr. Bornefalk.
Turneringen skulle bli lång. Hela 8 timmar tog det att spela klart och finalbordet skulle bli en rafflande fight. Betsafe hade adderat hela 500 dollar till förstapriset utöver 9000 som vinnaren skulle kamma hem.
Det skulle till slut bli en lokal seger då Mortaza lyckades ta ner Björn i heads up. Både Mortaza och Björn låg relativt lika i markerantal och det svängde ganska mycket i stackarna. Mortaza fick ett övertag när han träffat par i kungar på en ganska dragig bräda, Björn hade bluffat hela vägen och Mortaza synat ner, potten blev nästan 180 000 och nu hade Mortaza ett stort övertag och nästan 75% av alla marker i spel. Det dröjde inte heller länge innan Mortaza synar Björn som ställer med nästan 120 000 med 89 suited. Mortaza hittade synen med A8 suited och vinner turneringen med A hög bräda då inga nior dök upp för Björn.
Betsafe sköt även till två stycken ”Gumball” jackor, ett event som Betsafe är med och sponsrar uppe i Stockholm. Det delades även ut lite giveaways i form av t-shirts och kepsar till samtliga finalbordsfinalister.
Resultatlistan från finalbordet finner du här nedan
Mortaza
Björn
Yoram
PxKx
Mahjar
Kristoffer
Nicklas
Mathias K
David
Stort tack till samtliga deltagare som gjorde denna kvällen oförglömlig, hoppas det blir lika bra uppslutning på kommande Borås Open, som redan nu ligger i startgroparna för planering och strukturering.
se rubrik ;)
Stefan Eklund
Chefredaktör. Född 1961 i Norrköping, men mestadels uppvuxen i Borås och Viskafors. Chefredaktör sedan 2010, tidigare kulturchef på BT och Svenska Dagbladet.
Bloggar om Borås Tidning och publicistiska frågor, men även om andra aktuella ämnen inom samhälle, kultur och politik.
stefan.eklund@bt.se
Telefon: 033-700 07 08
Tobias Bornefalk, 21 år från Borås – bloggar om det nya samhällsintresset poker. I största utsträckning av livepoker men även vad som händer i internetvärlden. Har själv spelat poker under fem års tid och utvecklar ständigt kunskapen av olika pokerformer.
Bosatt på Hedvigsborg efter att ha vuxit upp i Hedared utanför Borås.
I bloggen kommer du kunna följa min vardag som pokerspelare, läsa sammandrag av liveturneringar runt om i världen, pokerhistoria och en massa annan kuriosa som kan vara intressant att veta som handlar om poker men även andra spelformer.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721